Udostępnij

Skawina chce wprowadzić zakaz instalowania pieców węglowych w nowych budynkach

25.11.2018

Skawina planuje zakazać montażu źródeł ciepła na paliwa stałe w nowych budynkach – odbywają się w tej sprawie konsultacje społeczne, które potrwają do 5 grudnia. W jakim stopniu zmiana ta może wpłynąć na poziom zanieczyszczenia powietrza w gminie? O to zapytałem Tomasza Ożoga z Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie oraz Łukasza Kurlita ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

By problem nie narastał

Tomasz Ożóg – wiceburmistrz Skawiny mówi o sprawie tak:

„Wprowadzenie tego zakazu może nie zmniejszy zanieczyszczenia, ale nie będzie już nam ono przyrastało. Odnotowujemy przypadki, gdzie w nowych budynkach, które dopiero co powstają i które zgodnie z warunkami technicznymi są dobrze ztermomodernizowane, docieplone, mieszkańcy montują kotły poniżej piątej klasy. Jest to dziwnym zachowaniem. W związku z tym zakaz służyłby przede wszystkim temu, by problem nam nie narastał.

Jest to jedno z szeregu działań w szeroko rozumianej walce z zanieczyszczeniami powietrza. Mamy Program walki ze smogiem, przyjęty uchwałą Rady Miejskiej i tam jednym z działań, które Gmina zobowiązała się podjąć, jest właśnie zakaz montażu źródeł pyłowych w nowobudowanych domach.

Oprócz tego prowadzimy klasyczne działania związane z kontrolami, edukacją, informowaniem i wymianą pieców. Teraz rozpoczęliśmy także pilotażowy program dotyczący termomodernizacji budynków. W niedługim czasie będziemy konsultować uchwałę dotyczącą programu osłonowego – dla mieszkańców których nie stać na podwyższone rachunki po wymianie pieca.”

Zmagania Syzyfa z kulą

Planowany zakaz skomentował także Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego:

„Zdecydowanie jest to jedyna droga, by w przyszłości nie mieć podobnego problemu, z jakim zmagamy się w tym momencie. Obecnie wymieniamy kotły – od roku 1,5 mln złotych rocznie Gmina Skawina zdecydowała się wydawać z własnego budżetu na wymianę kotłów, a wciąż na jej terenie instaluje się w nowych budynkach właśnie pozaklasowe, nowe kopciuchy – i to jest taki wyścig Syzyfa z wciąż spadającą kulą.

Założenie jest więc proste: jeżeli kogoś stać na to, by wybudować nowy dom, to w porównaniu z inwestycją, jaką jest budowa domu, inwestycja w bezpyłowe źródło ciepła z efektywną instalacją nie jest żadnym obciążeniem, szczególnie, że ceny kotłów są porównywalne.

Natomiast jeśli chodzi o przyszłość, to kiedy będziemy mieć już ustawę antysmogową i nie będzie można używać nareszcie pozaklasowych kotłów, wtedy również nie obejdzie się bez problemów. Wiemy, że wszystkie piece ulegają pewnemu starzeniu się – wiadomo, że w katalogu emitują najmniej pyłu, nieco więcej, gdy się je zainstaluje, a z biegiem lat emitują coraz więcej zanieczyszczeń (w wyniku eksploatacji, często również w wyniku braku serwisu lub przeróbek).

Dlatego w gminach takich jak Skawina – która ma gorszą sytuację od Krakowa, znajdując się poniżej krakowskiej niecki – jedyną drogą, by wymiernie ograniczyć zanieczyszczenia z niskiej emisji, jest ograniczenie ilości pieców na paliwa stałe do minimum.

Tak więc jest to dobry krok naprzód, który został przez nas ujęty w Programie Walki ze Smogiem dla Gminy Skawina już w ubiegłym roku, popartym przez ponad 2 tysiące mieszkańców w petycji o jego wprowadzenie. Jest to krok naprzód, ale czas pokaże, czy rozwiązanie to jest wystarczające.”

Więcej o zanieczyszczeniu powietrza w Skawinie można przeczytać tutaj oraz tutaj.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Skawinie

Zdjęcie: Tymbark, Smogowa Mapa Polski, PAS.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.