Udostępnij

Bezpieczeństwo pieszych a elektryki. Sygnał ostrzegawczy Mercedesa stworzy Linkin Park

28.03.2019

Amerykański zespół Linkin Park będzie współpracować z firmą Mercedes-AG przy tworzeniu dźwięku emitowanego podczas jazdy dla projektowanego modelu elektrycznego – donosi portal Mashable.com. Elektryki poruszają się bowiem na tyle cicho, że stanowią potencjalne zagrożenie dla pieszych. 

Zgodnie z regulacjami prawnymi – wprowadzonymi m.in. w UE i USA – pojazdy elektryczne i hybrydowe muszą emitować odpowiednie sygnały dźwiękowe. Dlatego nie tylko Mercedes pracuje nad dźwiękami dla nowych modeli samochodów.

Problem z bezdźwięcznością elektryków dotyczy jazdy poniżej prędkości 20 km/h. Wówczas wiele modeli może poruszać się niemal bezdźwięcznie. Podczas szybszej jazdy wystarczającą ilość hałasu wytwarzają ocierające się o jezdnię opony oraz opór powietrza.

Choć obecnie ilość pojazdów elektrycznych obecnych na drogach nie jest duża, wraz z popularyzacją elektryków mogą stanowić one coraz poważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych.

Regulacje prawne

Zanim jednak piesi mogli poczuć się zagrożeni, o ich bezpieczeństwie pomyśleli niektórzy ustawodawcy. Unia Europejska mocą przyjętej przez parlament dyrektywy wprowadziła nakaz generowania hałasu przez elektryki poniżej prędkości 20 km/h. Krok dalej poszły władze Stanów Zjednoczonych, ustanawiając nakaz poniżej ok. 30 km/h.

To, jak będą brzmiały dźwięki wydawane przez elektryki, zależy już od producentów i zatrudnionych przez nich osób. Mercedes postawił na gust grupy Linkin Park – inni producenci wybierają mniej artystyczne brzmienia, naśladujące dźwięki znane z tradycyjnych samochodów.

Tak natomiast działa system ostrzegający pieszych, który wykorzystuje Jaguar:

 

Źródła: Mashable.com, CNN

Zdjęcie: Shutterstock/Sira Anamwong

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.