Udostępnij

Przyszłość należy do aut elektrycznych? Przynajmniej tak to widzą Amerykanie

04.12.2023

CarGurus – amerykańska platforma e-handlu samochodowego – opublikowała wyniki badań dotyczących zainteresowania elektrycznymi samochodami wśród dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.  Co trzeci badany uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat stanie się posiadaczem elektrycznego samochodu. Co szósty natomiast, że w nadchodzących 5 latach.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na grupie 1279 właścicieli samochodów, którzy posiadają roczny dochód w gospodarstwie domowym na poziomie przynajmniej 25 tys. dolarów. Uwzględniono także zróżnicowanie mieszkańców USA, jeśli chodzi o płeć, wiek oraz region pochodzenia – tak, by zapewnić reprezentatywność badania pod tym względem.

Z wyników badań wyłania się obraz przyszłości, w której nieunikniona staje się przesiadka do samochodów elektrycznych. 15% ankietowanych uważa, że stanie się posiadaczem elektryka w ciągu najbliższych pięciu lat. 34% badanych Amerykanów przewiduje taki zakup w nadchodzącej dekadzie.

Jako najważniejszą cechę samochodu elektrycznego, która powinna być rozwijana przez producentów, wskazano zasięg (44% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazła się szybkość ładowania (21%), natomiast na trzecim osiągana przez samochód prędkość (13%).

Luka edukacyjna

Jednym z ciekawszych wniosków płynących z badania jest odkrycie luki edukacyjnej w zakresie wiedzy o samochodach elektrycznych. Jako najbardziej wpływową markę samochodów w pełni elektrycznych na drugim miejscu wskazano Toyotę, która obecnie produkuje jedynie hybrydy.

Interesująca jest również kwestia wiedzy w kwestii ładowania samochodów elektrycznych oraz związanego z nim zasięgu. 60% badanych jako główny minus elektryków wskazało wciąż małą liczbę stacji ładowania. Autorzy badania wskazują, że potrzebna jest edukacja także w tym zakresie. Być może ankietowani nie zdają sobie sprawy z tego, że ponad 90% ładowania ma się odbywać we własnej stacji przydomowej.

Badanie pokazało również, że 82% ankietowanych nigdy nie prowadziło elektrycznego samochodu. Styczność z elektrykami jest więc wciąż mała – co może wpływać na spowolnienie ich popularyzacji.

 

Czytaj też: Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

 

Źródła: cargurus.com, cleantechnica.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Carl Solder

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.