Przyszłość należy do aut elektrycznych? Przynajmniej tak to widzą Amerykanie

1591
0
Podziel się:
Przyszłość należy do aut elektrycznych Przynajmniej tak to widzą Amerykanie smoglab

CarGurus – amerykańska platforma e-handlu samochodowego – opublikowała wyniki badań dotyczących zainteresowania elektrycznymi samochodami wśród dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.  Co trzeci badany uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat stanie się posiadaczem elektrycznego samochodu. Co szósty natomiast, że w nadchodzących 5 latach.

Badanie ankietowe zostało przeprowadzone na grupie 1279 właścicieli samochodów, którzy posiadają roczny dochód w gospodarstwie domowym na poziomie przynajmniej 25 tys. dolarów. Uwzględniono także zróżnicowanie mieszkańców USA, jeśli chodzi o płeć, wiek oraz region pochodzenia – tak, by zapewnić reprezentatywność badania pod tym względem.

Z wyników badań wyłania się obraz przyszłości, w której nieunikniona staje się przesiadka do samochodów elektrycznych. 15% ankietowanych uważa, że stanie się posiadaczem elektryka w ciągu najbliższych pięciu lat. 34% badanych Amerykanów przewiduje taki zakup w nadchodzącej dekadzie.

Jako najważniejszą cechę samochodu elektrycznego, która powinna być rozwijana przez producentów, wskazano zasięg (44% ankietowanych). Na drugim miejscu znalazła się szybkość ładowania (21%), natomiast na trzecim osiągana przez samochód prędkość (13%).

Luka edukacyjna

Jednym z ciekawszych wniosków płynących z badania jest odkrycie luki edukacyjnej w zakresie wiedzy o samochodach elektrycznych. Jako najbardziej wpływową markę samochodów w pełni elektrycznych na drugim miejscu wskazano Toyotę, która obecnie produkuje jedynie hybrydy.

Interesująca jest również kwestia wiedzy w kwestii ładowania samochodów elektrycznych oraz związanego z nim zasięgu. 60% badanych jako główny minus elektryków wskazało wciąż małą liczbę stacji ładowania. Autorzy badania wskazują, że potrzebna jest edukacja także w tym zakresie. Być może ankietowani nie zdają sobie sprawy z tego, że ponad 90% ładowania ma się odbywać we własnej stacji przydomowej.

Badanie pokazało również, że 82% ankietowanych nigdy nie prowadziło elektrycznego samochodu. Styczność z elektrykami jest więc wciąż mała – co może wpływać na spowolnienie ich popularyzacji.

 

Czytaj też: Ponad 4000 kilometrów za… 50 dolarów. Nowy rekord auta elektrycznego

 

Źródła: cargurus.com, cleantechnica.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Carl Solder

Podziel się: