Udostępnij

Koniec opłaty „klimatycznej” w Zakopanem? Sąd nie miał wątpliwości

08.04.2025

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że miasto Zakopane nie ma podstaw prawnych do pobierania opłaty miejscowej od turystów. Samorząd robił to od lat, choć pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł już w 2018 r.

Sama sprawa ciągnie się jeszcze dłużej, bo dekadę. To właśnie w 2015 r. turysta – pan Bogdan Achimescu, profesor krakowskiego ASP i miłośnik gór, przyjechał do Zakopanego.

Podczas odwiedzin miasta Achimescu zakwestionował pobór opłaty miejscowej (nazywanej też klimatyczną), bo powietrze było wyraźnie zanieczyszczone.

Opłata za smog

Możliwość pobierania opłaty miejscowej określają m.in. dwie ustawy i rozporządzenie Rady Ministrów z 2007 r. w sprawie niezbędnych do spełnienia warunków. I tak zgodnie z przepisami opłata miejscowa może być pobierana tylko w miejscowościach turystycznych, gdzie powietrze w określonej strefie spełnia odpowiednie normy.

W Zakopanem opłata wynosi 2 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Pobierana jest przez hotelarzy i właścicieli pensjonatów i odprowadzona do Urzędu Miasta. Rocznie daje to wpływy rzędu 4,5 mln zł.

Tymczasem podczas składania skargi w całej strefie małopolskiej występowały przekroczenia standardów jakości powietrza. Również w Zakopanem.

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację Achimescu już w 2018 r. Uznał wówczas, że nie zostały dopełnione wymagania klimatyczne, które pozwalałaby na pobieranie opłaty.

– To ważny finał długoletniego postępowania – nie można pobierać opłat za warunki, których realnie się nie zapewnia. Ten wyrok to nie nowe otwarcie, lecz kolejny raz, kiedy sąd przyznaje nam rację – mówi SmogLabowi Kamila Drzewicka, prawniczka fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która wspierała turystę.

Zakopane wciąż pobiera pieniądze od turystów

„Kolejny raz” miał miejsce, gdyż Zakopane nie zastosowało się do wyroku. Gdy Achimescu przyjechał do miasta ponownie, znów musiał uiścić opłatę. Powołując się na wygraną przed NSA z 2018 r., wystąpił więc o zwrot opłaty. I choć zwrot otrzymał, to samorząd nadal pobiera opłatę od tysięcy turystów, powołując się na inną podstawę prawną.

Dlatego Achimescu złożył kolejną skargę – tym razem na uchwałę, na podstawie której miasto Zakopane twierdzi, że dalej może pobierać opłaty. W 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ponownie uznał, że jest to nielegalne. Samorząd złożył więc skargę kasacyjną do NSA, która została oddalona na początku kwietnia tego roku.

– Cieszę się, że sąd po raz kolejny przyznał mi rację w sporze z Zakopanem. Mam nadzieję, że tym razem miasto przestanie pobierać opłaty, do których naliczania nie ma podstaw prawnych – mówi Achimescu.

I dodaje, że od początku celem jego działań było dobro przyjezdnych oraz ludzi z Zakopanego. „Jakość powietrza w mieście się poprawia, choć dużo jeszcze jest do zrobienia” – ocenia turysta.

Wpływać na zmiany systemowe

Fundacja ClientEarth, która w celach statutowych ma m.in. działania na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce, wspierała Achimescu przed sądem bezpłatnie.

– Musimy pamiętać, że sprawa została zapoczątkowana blisko 10 lat temu, w zupełnie innych realiach – zarówno jeśli chodzi o przepisy, jak i jakość powietrza w Zakopanem. Dziś widać, że wysiłki samorządu przynoszą stopniową poprawę jakości powietrza. I choć nie oceniamy aktualnego stanu prawnego nowej uchwały, wierzymy, że nasza sprawa również przyczyniła się do tych pozytywnych zmian – mówi Drzewicka.

Prawniczka fundacji podkreśla, że właśnie o to chodzi w „strategicznej litygacji”. Jej istotą jest inicjowanie działań, które nie tylko przywracają prawo jednostce, ale też systemowo wpływają na sposób, w jaki prawo jest stosowane i respektowane.

Z tego powodu ClientEarth zaangażowało się też w podobne sprawy w Sandomierzu, Toruniu i Szczyrku. Wszystkie te miasta zrezygnowały z pobierania opłaty. Ale Zakopane wciąż nie.

Smog w Zakopanem. Fot: shutterstock/MrMR

Chodzi nie o 2 złote, lecz zdrowie mieszkańców i turystów

Fundacja zwraca przy tym uwagę, że już we wcześniejszym orzeczeniu NSA nie tylko oddalił skargę kasacyjną. W 2018 r. potwierdził również, że nawet jeśli obecnie powietrze w Zakopanem się poprawiło, to uchwała była niezgodna z prawem w czasie, kiedy obowiązywała.

– To ważny sygnał dla innych gmin, że legalność opłat należy oceniać w kontekście faktycznego stanu środowiska, a nie założeń wyrażonych w uchwale – twierdzi Drzewicka.

I dodaje, że w całej sprawie nie chodziło o symboliczne 2 złote dziennie, ale o kwestie tak fundamentalne, jak ochrona zdrowia ludzi. – Rozumiemy, że miasto potrzebuje środków na utrzymanie infrastruktury turystycznej – ale niech to będzie robione zgodnie z prawem – podsumowuje prawniczka.

Zdjęcie tytułowe: gudka/Flickr

Autor

Szymon Bujalski

Prowadzi profil „Dziennikarz dla klimatu”, który obserwuje 30 000 osób na Facebooku i 60 000 osób na Instagramie. Autor książki „Recepta na lepszy klimat. Zdrowsze miasta dla chorującego świata”. Współpracuje z Nauką o Klimacie, OKO.press, Interią, WP, Onetem i SmogLabem. Prowadzi stronę Ziemia na Rozdrożu. Zaangażowany w tematykę zmiany klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju miast i praw zwierząt. Prywatnie weganin żyjący bez samochodu, który lubi ubierać się w second handzie.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.