Udostępnij

Zakopane zwróci turyście opłatę miejscową. Do sądu poszedł z powodu jakości powietrza

10.03.2023

Zakopane zdecydowało o zwrocie opłaty miejscowej turyście, który zaskarżył zasadność jej pobierania ze względu na jakość powietrza w mieście. Opłaty od lat budzą kontrowersje nie tylko tam, ale w licznych kurortach i miejscowościach uzdrowiskowych w Polsce.

Zakopane podjęło decyzję, że zwróci opłatę miejscową Bogdanowi Achimescu, profesorowi ASP w Krakowie i bywalcowi popularnego kurortu. Turysta poszedł w tej sprawie do sądu, argumentując że opłata nie powinna być pobierana ze względu na jakość powietrza. Achimescu już w 2018 roku wygrał proces przeciw miastu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. O dalszym przebiegu sprawy poinformowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

„W toku kontroli administracyjnej Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że opłata miejscowa za pobyt w Zakopanem w ogóle nie powinna zostać pobrana od turysty i nakazało zwrot poniesionej opłaty” – komentuje dla SmogLabu mec. Kamila Drzewicka, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

„Jest to decyzja prawidłowa, zgodna z wcześniejszym wyrokiem NSA dotyczącym opłat miejscowych pobieranych przez Zakopane. W świetle aktualnego stanu prawnego oraz biorąc pod uwagę zanieczyszczenie powietrza panujące w strefie małopolskiej decyzja Kolegium nie mogła być inna” – mówi nam Drzewicka.

„Żadna instytucja czy władza nie zapytała, dlaczego w kurorcie… śmierdzi”

Bogdan Achimescu mówił więcej o sprawie przed sądem, przy okazji premiery raportu ClientEarth pt. “Jak w polskich górach zarabia się na smogu – uzdrowiska i kurorty ponad prawem?”. „Do wytoczenia procesu, który zakończył się wyrokiem NSA, motywowała mnie chęć oddychania czystym powietrzem” – wspominał turysta. „Dziwiłem się, że żadna instytucja czy władza nie zapytała, dlaczego w kurorcie… śmierdzi. Poszedłem do sądu, wygrałem. I co? Nielegalna opłata nadal obowiązuje” – mówił rozgoryczony. 

Fundacja Client Earth Prawnicy dla Ziemi zwraca uwagę, że Zakopane nadal pobiera opłaty od milionów ludzi, którzy odwiedzają to miasto każdego roku. „Niestety decyzja Zakopanego nie przełoży się automatycznie na zwrot opłaty dla innych odwiedzających, ale stanowi interesujący precedens. Pozwala też zakładać, że jeśli inne osoby, które zapłaciły opłaty miejscowe, upomną się o ich zwrot, również taki zwrot otrzymają” – napisano w komunikacie.

Problem jakości powietrza w uzdrowiskach i kurortach

We wspomnianym raporcie przyjrzano się sytuacji w 35 gminach w woj. małopolskim i dolnośląskim. Wśród nich znalazły się miejsca, które Polacy chętnie odwiedzają w okresie zimy i ferii zimowych. To m.in. Zakopane, Szklarska Poręba czy Krynica-Zdrój.

Jak wynika z dokumentu, żaden spośród analizowanych 35 górskich kurortów, nie spełnia prawnych standardów jakości powietrza. Budzi to wątpliwości co do zasadności pobierania tzw. opłat klimatycznych. Dlatego w ślad za Bogdanem Achimescu idą również inni turyści, o czym więcej informowaliśmy TUTAJ.

Popularne pojęcie opłat klimatycznych odnosi się do dwóch funkcjonujących w polskim prawie opłat: miejscowej i uzdrowiskowej. Pierwsza dotyczy walorów miejsca, w tym m.in. korzystnych warunków klimatycznych. Bywa tak, że – chociażby ze względu na jakość powietrza – walory te mają prawo budzić kontrowersje. ClientEarth jest zdania, że gminy pobierające opłaty miejscowe pomimo smogu, łamią prawo. Opłata uzdrowiskowa dotyczy natomiast miejsc posiadających status uzdrowiska. Pozbawienia go może dokonać jedynie Rada Ministrów.

_

Zdjęcie: MrMR / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.