Udostępnij

Cieplejszy klimat to poważny problem dla alergików? Dane z 2 dekad potwierdzają związek

10.04.2019

Nienajlepsze wieści dla alergików: Z międzynarodowych badań wynika, że globalne ocieplenie może wydłużać sezon pyłkowy, a także zwiększać jego intensywność. Jeśli dostrzeżona tendencja się utrzyma, w nieodległej przyszłości problemy osób wrażliwych na alergeny mogą znacząco się pogłębić.

Na alergiczny nieżyt nosa w sezonie pyłkowym cierpi (w zależności od szacunków) między 10 a 30 proc. światowej populacji. Wydłużenie i intensyfikacja sezonu alergicznego mogłaby więc uprzykrzyć życie bardzo dużej grupie osób. Między innymi stąd wysiłek badaczy, którzy przeanalizowali dane dotyczące alergenów, zbierane w 17 lokalizacjach na półkuli północnej, z ostatniego ćwierćwiecza.

Rezultaty swoich badań zaprezentowali w czasopiśmie The Lancet Planetary Health.

Częściej, intensywniej i w związku ze zmianą klimatu

Dane były zbierane w 17 ośrodkach badawczych, rozmieszczonych w 12 krajach, na trzech kontynentach półkuli północnej. W 12 z nich (71 proc.) dostrzeżono znaczący wzrost ilości pyłku w analizowanym okresie. W 11 natomiast (65 proc.) miało miejsce znaczące wydłużenie sezonu pyłkowego na przestrzeni lat (średnio o 0,9 dnia rocznie).

Co najistotniejsze: Badacze wykazali istotny statystycznie związek między wzrostem średnich temperatur a wydłużeniem i intensyfikacją sezonu pyłkowego. Nie oznacza to, że mamy do czynienia z prostym związkiem przyczynowo-skutkowym, jednak zdaniem naukowców wzrost temperatur jest istotnym czynnikiem związanym z pogłębianiem się problemu.

Związek między wzrostem temperatur może być szczególnie kłopotliwy, jeśli sprawdzą się najczarniejsze przypuszczenia naukowców, dotyczące klimatu na Ziemi.

Jak wynika z danych IMGW, globalne ocieplenie dotyka także Polskę (o czym więcej przeczytać można tutaj). O innych problemach zdrowotnych – związanych ze zmianami klimatu i dotykających także Polaków – pisaliśmy szerzej tutaj.

_

Z pełnymi wynikami międzynarodowych badań, można zapoznać się tutaj

Zdjęcie: Shutterstock/aleks333

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.