Mieszkańcy Mielca po raz trzeci protestują przeciwko działalności firmy Kronospan na terenie miasta – tym razem w formie trzydniowej blokady drogi dojazdowej do zakładu. W sobotę, podczas drugiego dnia blokady, reprezentanci strony społecznej trzech miast – Mielca, Żar i Szczecinka – podpisali porozumienie o współpracy.
W dokumencie lokalni aktywiści – z Mielca, Żar i Szczecinka – wyrazili chęć wspólnej działalności na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałania niszczeniu środowiska przez przemysł oraz monitorowania emisji zanieczyszczeń powietrza.
„Jesteśmy tutaj, by podpisać porozumienie między miastami – gdzie występują podobne problemy, gdzie ludzie codziennego dnia zmagają się z uciążliwościami. Chcemy przywrócić w naszych miastach normalność i chcemy żyć w czystym środowisku. I mamy do tego prawo” – mówiła ze sceny Joanna Pawłowicz.
Podpisany dokument opublikował na swoim Facebooku lokalny portal „Hej Mielec”:
#HejMielec Takie porozumienie podpisali dzisiaj w Mielcu przedstawiciele strony społecznej trzech polskich miast. Szczegóły na hej.mielec.pl
Opublikowany przez Hej Mielec Sobota, 13 kwietnia 2019
W porozumieniu zapisano ponadto, że strony będą dążyć do utworzenia wspólnego stowarzyszenia ekologicznego. Jak podkreślono po jego podpisaniu – inicjatywa nie ma charakteru politycznego.
Dokument sygnowali: Piotr Tabor, Piotr Kozub, Joanna Pawłowicz (SIS „Terra”), Remigiusz Krajniak (Lubuski Alarm Smogowy) oraz Łukasz Kurlit (ze wspierającego inicjatywę Skawińskiego Alarmu Smogowego).
„Nieudolna i praktycznie niedziałająca inspekcja ochrony środowiska oraz rozmyta odpowiedzialność za wydawanie pozwoleń uciążliwym zakładom w Polsce, to źródło podobnych problemów w całym kraju. Dlatego musimy działać razem, by za nieponiesione koszty hermetyzacji produkcji, które powinny ponieść zakłady już na starcie, przestali płacić swoim zdrowiem mieszkańcy” – powiedział nam Łukasz Kurlit z SAS.
Blokada przed Kronospanem
Podpisanie porozumienia odbyło się w sobotę, w drugim dniu protestu zorganizowanego przez mieszkańców Mielca przed siedzibą firmy Kronospan.
Tym razem protest ma charakter blokady drogi dojazdowej do zakładu – trwającej przez trzy dni. Mieszkańcy organizują dyżury (zwane szychtami) – tak, by przez całą dobę, nawet w nocy, przed zakładem pozostawała grupa protestujących. O szczegółowych założeniach protestu informowaliśmy tutaj.
[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]
Przebieg sobotniej części protestu udokumentowaliśmy w krótkiej fotorelacji:
[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]
Fot. Sebastian Medoń
* Tekst edytowano 14.04.2019, dodając komentarz Łukasza Kurlita z SAS.