Udostępnij

Blokada w Mielcu: Mieszkańcy trzech miast będą wspólnie walczyć o ochronę środowiska

13.04.2019

Mieszkańcy Mielca po raz trzeci protestują przeciwko działalności firmy Kronospan na terenie miasta – tym razem w formie trzydniowej blokady drogi dojazdowej do zakładu. W sobotę, podczas drugiego dnia blokady, reprezentanci strony społecznej trzech miast – Mielca, Żar i Szczecinka – podpisali porozumienie o współpracy. 

W dokumencie lokalni aktywiści – z Mielca, Żar i Szczecinka – wyrazili chęć wspólnej działalności na rzecz ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałania niszczeniu środowiska przez przemysł oraz monitorowania emisji zanieczyszczeń powietrza.

[Szerzej o problemach małej i średniej wielkości miast, m.in. Mielca i Szczecinka, przeczytać można tutaj.]

„Jesteśmy tutaj, by podpisać porozumienie między miastami – gdzie występują podobne problemy, gdzie ludzie codziennego dnia zmagają się z uciążliwościami. Chcemy przywrócić w naszych miastach normalność i chcemy żyć w czystym środowisku. I mamy do tego prawo” – mówiła ze sceny Joanna Pawłowicz.

Podpisany dokument opublikował na swoim Facebooku lokalny portal „Hej Mielec”:

#HejMielec Takie porozumienie podpisali dzisiaj w Mielcu przedstawiciele strony społecznej trzech polskich miast. Szczegóły na hej.mielec.pl

Opublikowany przez Hej Mielec Sobota, 13 kwietnia 2019

 

W porozumieniu zapisano ponadto, że strony będą dążyć do utworzenia wspólnego stowarzyszenia ekologicznego. Jak podkreślono po jego podpisaniu – inicjatywa nie ma charakteru politycznego.

Dokument sygnowali: Piotr Tabor, Piotr Kozub, Joanna Pawłowicz (SIS „Terra”), Remigiusz Krajniak (Lubuski Alarm Smogowy) oraz Łukasz Kurlit (ze wspierającego inicjatywę Skawińskiego Alarmu Smogowego).

„Nieudolna i praktycznie niedziałająca inspekcja ochrony środowiska oraz rozmyta odpowiedzialność za wydawanie pozwoleń uciążliwym zakładom w Polsce, to źródło podobnych problemów w całym kraju. Dlatego musimy działać razem, by za nieponiesione koszty hermetyzacji produkcji, które powinny ponieść zakłady już na starcie, przestali płacić swoim zdrowiem mieszkańcy” – powiedział nam Łukasz Kurlit z SAS.

Blokada przed Kronospanem

Podpisanie porozumienia odbyło się w sobotę, w drugim dniu protestu zorganizowanego przez mieszkańców Mielca przed siedzibą firmy Kronospan.

Tym razem protest ma charakter blokady drogi dojazdowej do zakładu – trwającej przez trzy dni. Mieszkańcy organizują dyżury (zwane szychtami) – tak, by przez całą dobę, nawet w nocy, przed zakładem pozostawała grupa protestujących. O szczegółowych założeniach protestu informowaliśmy tutaj.

[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]

Przebieg sobotniej części protestu udokumentowaliśmy w krótkiej fotorelacji:

 

[Z pełną relacją z trzydniowej blokady w Mielcu można zapoznać się tutaj.]

Fot. Sebastian Medoń

* Tekst edytowano 14.04.2019, dodając komentarz Łukasza Kurlita z SAS.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.