Udostępnij

Mielczanie zajmą główną drogę dojazdową do Kronospanu. „Jesteśmy zdeterminowani i gotowi na bardziej radykalne działania”

09.04.2019

Już w najbliższy piątek w Mielcu odbędzie się trzydniowy protest mieszkańców, którzy sprzeciwiają się działaniom firmy Kronospan na terenie miasta. Zarzuty protestujących dotyczą przede wszystkim zanieczyszczeń emitowanych przez mielecki zakład.

Mielec to miasto, w którym temat jakości powietrza nie od dziś wielu rozgrzewa do czerwoności. Jak do tej pory odbyły się tam dwa protesty skoncentrowane wokół działalności firmy Kronospan – tej samej, wokół której organizują swoją działalność mieszkańcy także innych miast, tj. Żar, Biskupca i Szczecinka. W marcu zeszłego roku w Mielcu na ulicę wyszło 15 tysięcy osób – w mieście, które liczy ok. 60 tysięcy mieszkańców.[Więcej na temat protestu oraz jego przyczynach pisaliśmy TUTAJ]. 

Protest w marcu 2018 roku prezentował się tak:

Tym razem protestujący zdecydowali się na zgromadzenie bezpośrednio przed zakładem, przed którym planują pikietować przez 3 doby, bez przerwy. „BLOKADA – 3 DNI W KRONOBYLU”, bo tak nazwano protest, rozpocznie się w piątek 12 kwietnia o godzinie 15.00.

O szczegółach protestu opowiedział nam Piotr Tabor, jeden ze współorganizatorów protestu.

Jaki jest cel zbliżającego się protestu?

Celem naszego trzeciego protestu jest przede wszystkim przekazanie zakładowi Kronospan w Mielcu, że nie godzimy się na funkcjonowanie uciążliwej instalacji tak blisko naszych zabudowań i miejsc, gdzie przebywają nasze dzieci. Mimo hucznie ogłoszonej modernizacji zakładu w 2018 roku, nadal borykamy się z uciążliwościami w postaci emisji charakterystycznych odorów, w skład których wchodzi szerokie spektrum związków toksycznych i rakotwórczych. Nie zgadzamy się, aby tak blisko centrum miasta funkcjonował zakład, któremu przydzielono zezwolenie na gigantyczne emisje gazów ze współspalarni odpadów i instalacji do produkcji klejów opartych na bazie m.in. żywic mocznikowo-formaldehydowych.

Ten trzeci protest to także wyraźny przekaz, że jesteśmy bardzo zdeterminowani i gotowi na bardziej radykalne działania nawet te z pominięciem prawa jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni. Protestując przed zakładem przez trzy dni w trybie ciągłym (dzień i noc) chcemy nawiązać do niedawnych protestów lokalnej społeczności w Rumunii, gdzie funkcjonuje ten sam zakład. W jednej z rumuńskich gmin społeczność protestowała przez miesiąc, w każdą niedzielę tygodnia. Spotykali się na placu swojego małego miasteczka i maszerowali licznie pod zakład aby tam wykrzyczeć swoje niezadowolenie.

Co Państwo planujecie?

Kwietniowy protest został nazwany „BLOKADA – TRZY DNI W KRONOBYLU”. Blokada będzie miała formę zajęcia głównej drogi dojazdowej do zakładu wraz z poboczami. Zajmiemy obszar o pow. ok 2700 m2 na którym spróbujemy zorganizować trudne trzy dni. Trudne dlatego, że spędzimy je w odorach, chyba że zakład okaże trochę litości i wygasi produkcję – przynajmniej tą chemiczną.

Nasza lokalna społeczność sama się organizuje w małych lub większych grupach, więc należy się spodziewać spontaniczności w kreowaniu trzydniowej akcji. Ustaliliśmy, że będziemy się wymieniać w sposób przypominający szychty górnicze, tak aby nie zabrakło nas w najtrudniejszych porach dnia, szczególnie w nocy. Otrzymaliśmy dwa wojskowe namioty, w których będziemy organizować zaplecze techniczne protestu. Cała akcja będzie legalna, ale spodziewamy się utrudnień formalnych ze strony zakładu, a tym samym strachliwości lokalnych władz. Nie mniej jednak, otrzymaliśmy zadeklarowane wsparcie i bezpieczeństwo ze strony służb mundurowych, bo ich rodziny także oddychają tym samym powietrzem.

 

[Aktualizacja 14.04.2019:]

Relację z protestu przeczytać można tutaj.

 

Grafika: FB/TRZY DNI W KRONOBYLU

Film: Damian Gąsiewski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.