Udostępnij

Premier Hiszpanii po wielkiej awarii: To nie odnawialne źródła są problemem

12.05.2025

Premier Hiszpanii wystąpił przed hiszpańskim parlamentem tłumacząc się z największego w historii tego kraju blackout-u. „Nie możemy pozwolić, by przypadek techniczny rzucał cień na kierunek, który Hiszpania obrała w sprawie energii odnawialnej. To nie OZE są problemem – to infrastruktura wymaga modernizacji” – przekonywał szef rządu.

Pedro Sanchez, pełniący funkcję premiera Hiszpanii od 2018 roku, jest jednocześnie liderem Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Polityk dał się poznać swoim proeuropejskim podejściem, zaangażowaniem w walkę ze zmianami klimatycznymi i w transformację hiszpańskiej energetyki w kierunku OZE. Zielona energia jest już na stałe wpisana w krajobraz na Półwyspie Iberyjskim i to jej w dużej mierze poświęcił swoje wystąpienie premier.

W 2025 roku Hiszpania czerpie ponad połowę swojej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W dniu blackoutu, 28 kwietnia, miks energetyczny wyglądał tak:

  • energia słoneczna 53 proc.;
  • energia wiatrowa 11 proc.;
  • energia jądrowa i gazowa łącznie 15 proc.

Reagując na kryzys, premier Sanchez wystąpił 7 maja 2025 roku przed Kongresem Deputowanych, przedstawiając informacje na temat przyczyn awarii oraz działań podjętych przez jego rząd. Jego monolog trwał 1,5 godziny, ale konkretnej odpowiedzi na to, co dokładnie było przyczyną awarii, wciąż nie usłyszeliśmy.

Pedro Sanchez: „Przyszłość energetyczna Hiszpanii będzie zielona, albo…”

Jednak według premiera, blackout nie był wynikiem nadmiernego udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Podkreślił, że „to nie był dzień o najwyższym udziale OZE w miksie energetycznym”, a przyczyną awarii była „konkatenacja anomalii technicznych”. Sanchez zaznaczył, że dokładne przyczyny blackoutu są nadal badane, a rząd zobowiązał się do pełnej przejrzystości w tej sprawie.

Polityk podkreślił, że „nie ma empirycznych dowodów na to, że incydent został spowodowany nadmiarem odnawialnych źródeł energii lub brakiem elektrowni jądrowych w Hiszpanii”. Jednocześnie jasno wskazywał, że kierunek nie zostanie zmieniony. – Odnawialne źródła energii są nie tylko przyszłością energetyczną naszego kraju, ale także jedyną i najlepszą opcją. To jedyny sposób na reindustrializację Hiszpanii – mówił do parlamentarzystów w długim wystąpieniu.

Sanchez wezwał obywateli do „nieufności wobec tych, którzy mówią, że chodzi o odnawialne źródła energii lub energię jądrową, ponieważ tak nie jest”, odrzucając sugestie opozycji, aby opóźnić planowane zamknięcie elektrowni jądrowych. Zaproponował, że jeśli prywatne przedsiębiorstwa chcą kontynuować eksploatację tych obiektów, powinny to robić na własny koszt, bez wsparcia publicznych funduszy.

Podkreślił, że energetyka Hiszpanii będzie oparta na źródłach odnawialnych, stwierdzając: „Przyszłość energetyczna Hiszpanii będzie zielona albo nie będzie jej wcale”.

Opozycja zapowiada komisję śledczą

Zgodnie z przewidywaniami historyczna awaria jest używana do bieżących rozgrywek politycznych w Hiszpanii. Lider opozycyjnej Partii Ludowej, Alberto Nunez Feijoo, skrytykował rząd za niewystarczające działania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, pytając: „Jak można prosić o zaufanie, jeśli nie jest się w stanie zapewnić transportu czy elektryczności?”. Polityk zapowiedział również, że jego partia będzie dążyć do powołania komisji śledczej w Senacie w celu zbadania przyczyn blackout-u oraz innych niedawnych awarii infrastruktury.

Blackout w Hiszpanii wywołał dyskusję na temat stabilności europejskich systemów energetycznych oraz roli odnawialnych źródeł energii. Jak pisaliśmy na łamach SmogLabu, według samego operatora polskiego systemu elektroenergetycznego „sytuacja będzie się pogarszać”, o ile nie zostaną podjęte odpowiednie działania w zakresie modernizacji sieci energetycznych. Ogromnym wyzwaniem są też przestarzałe i awaryjne elektrownie.

Wspomniany szef hiszpańskiego rządu zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt – importu surowców energetycznych. Wyjaśnił, że w poprzednim konserwatywnym modelu rządowym Hiszpania wydawała 42,5 miliarda euro rocznie na import ropy i gazu. „To dwa razy więcej niż wydajemy na zasiłki dla bezrobotnych i osiem razy więcej niż na edukację. Mieliśmy też najdroższe ceny energii w Europie, ze znacznie wyższymi rachunkami z powodu ideologicznego modelu interesu nielicznych. Uniemożliwiło nam to przyciągnięcie inwestycji zagranicznych. Dziś Hiszpania ma jedne z najniższych cen energii elektrycznej w Europie” – przypominał.

Dla Polski, która również dąży do transformacji energetycznej, hiszpańskie doświadczenia mogą stanowić ważną lekcję w kontekście planowania i zabezpieczania infrastruktury energetycznej.

Zdjęcie tytułowe: domena publiczna / La Moncloa / Fernando Calvo

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.