Udostępnij

W Warszawie ze smogiem miał walczyć chodnik. Ale czy da sobie radę?

09.05.2019

Niedawno zakończył się test betonu „pochłaniającego smog” przy Rondzie Daszyńskiego w stolicy. W opracowaniu tej technologii uczestniczyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej. Metoda budzi jednak sporo pytań.

Beton, który ma pochłaniać smog został wykorzystany do budowy chodnika przy Rondzie Daszyńskiego.  Położono go na 350 m kw. jesienią zeszłego roku. Po kilku miesiącach badań media obiegła informacja – testowy chodnik pochłonął 30 proc. stężeń tlenków azotu, czyli głównego składnika smogu komunikacyjnego.

– Beton, który zastosowaliśmy przy Rondzie Daszyńskiego swoje „antysmogowe” właściwości  zawdzięcza fotokatalizie, stąd też nazywamy go betonem fotokatalitycznym. Zawiera cement z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu. Jest to półprzewodnik, który pod wpływem promieni UV neutralizuje tlenki azotu do związków przyjaznych dla środowiska. Następnie związki te są usuwane z powierzchni betonu razem z opadami atmosferycznymi – tłumaczy dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek z Politechniki Warszawskiej, która brała udział w pilotażu.

Warszawa jest pionierem na Europę Środkowo-Wschodnią.

Ale historia takiego betonu jest już dość długa.

Włosi stosują go już od lat 90. Po raz pierwszy wykorzystano go do budowy kościoła Dives in Misericordia w Rzymie. Bryła kościoła przypominająca statek z trzema żaglami została wykonana przy użyciu białego betonu z cementem z dwutlenkiem tytanu. Wtedy jeszcze nie badano jego „antysmogowości”, ale właściwości samoczyszczące. Te się potwierdziły – mimo upływu czasu elewacja nadal była biała.

– Pierwsze terenowe sprawdzenie skuteczności redukcji stężenia tlenków azotu miało miejsce na ulicy w Bergamo. Przeprowadzone pomiary potwierdziły od 20 do 60 procent redukcji stężenia NOX w powietrzu w porównaniu do odcinka tej drogi pozostawionej w technologii asfaltowej – mówi dr Jackiewicz-Rek.

Również w Polsce pojawiły się pierwsze chodniki z betonu fotokatalitycznego: w Zielonej Górze, Nowej Soli, Choruli (woj. opolskie) i Boguchwale (woj.podkarpackie). Nikt  jednak nie sprawdził tam stężeń smogu.

Stąd test w Warszawie.

Zanim jednak beton znalazł się w warszawskim chodniku, został zbadany w laboratorium. Już te wyniki dały nadzieję, że technologia zadziała – badania wykazały, że w warunkach laboratoryjnych może ograniczyć stężenia nawet o 70 procent.

– Badana była również skuteczność tego rozwiązania po siedmiu latach eksploatacji. W tym celu testowaliśmy próbki pobrane z chodnika w Zielonej Górze. Okazało się, że technologia mimo upływu czasu i różnych warunków środowiskowych na które była narażona  nadal działa – zaznacza dr Jackiewicz-Rek.

Skuteczność antysmogowego betonu zależy od wielu czynników – lepiej będzie działać tam, gdzie jest więcej promieniowania UV. Nie bez znaczenia jest również szybkość wymiany powietrza. Ważna jest również wilgotność – im większa, tym większe możliwości samoczyszczące takiej nawierzchni czy elewacji, a mniejsze redukcji stężenia zanieczyszczeń z powietrza.

Cement z nanocząsteczkami tytanu jest oczywiście droższy od klasycznego. Doktor Jackiewicz-Rek przekonuje jednak, że ten koszt można ograniczyć. – Tylko zewnętrzna warstwa betonu, mająca kontakt z otoczeniem, powinna mieć właściwości fotokatalityczne. To są najczęściej milimetry grubości powierzchni, która będzie stykała się z zanieczyszczeniami. Dzięki temu, że nie używamy betonu „antysmogowego” w całej objętości, koszt takiego chodnika czy elementów elewacji może być jedynie o kilkanaście procent wyższy od zwykłego rozwiązania – tłumaczy.

Chociaż zakończył się pilotaż, naukowcy planują nadal obserwować stężenia przy Rondzie Daszyńskiego. Na razie badania trwały tylko kilka miesięcy. Według specjalistów trzeba sprawdzić  działanie betonu w ciągu całego roku, przy różnym dostępie do promieniowania ultrafioletowego.

Rozwiązaniem zainteresowały się Polskie Koleje Państwowe. Możliwe, że niedługo beton „antysmogowy” pojawi się na wybranych peronach.

Jednak razem z pojawieniem się informacji o skuteczności betonu, pojawiło się też sporo pytań.

Wszystkie wątpliwości wypunktował Jakub Jędrak. Jego opinię na temat chodnika antysmogowego można przeczytać w teście, który ukazał się na SmogLabie kilka dni temu:

Czy chodniki zwalczą warszawski smog? “Jak przyklejanie plastra na otwarte złamanie nogi…”

Zdjęcie: Isaaak/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.