Udostępnij

Legendarny popularyzator nauki przygotował film, w którym ostrzega przed katastrofą klimatyczną

25.04.2019

Przed tygodniem brytyjska publiczna stacja telewizyjna BBC One wyemitowała film własnej produkcji zatytułowany Climate Change: The Facts (czyli „Zmiana klimatu: Fakty”). W rolę narratora i przewodnika po świecie pogrążonym w kryzysie klimatycznym wciela się David Attenborough, znany z wielu filmów przyrodniczych popularyzator nauki. Produkcja jest warta uwagi z co najmniej kilku powodów.

W niemal godzinnej produkcji zobaczyć możemy liczne obrazy pokazujące destrukcyjny wpływ działalności człowieka na klimat oraz środowisko naturalne. Dopełnieniem opowieści Attenborough są wywiady z ekspertami zajmującymi się klimatem – m.in. z drem Jamesem Hansenen (byłym dyrektorem Goddard Institute for Space Studies NASA i klimatologiem, który od lat 80-tych walczył o to, by przekonać polityków i obywateli, że to człowiek jest winien zmianie klimatu).

W filmie poruszone zostają kwestie zarówno przyczyn zmian klimatu, skutków (m.in. uchodźstwa klimatycznego), jak i działań, które mogą ocalić Ziemię przed wysoce prawdopodobnym kataklizmem.

Sir David Attenborough

David Attenborough jest legendą brytyjskiej telewizji, rozpoznawalną także w Polsce. Z wykształcenia zoolog i antropolog, od lat 50-tych związany z brytyjską telewizją publiczną BBC.

Jest autorem scenariuszy i lektorem w dziesiątkach filmów przyrodniczych (przede wszystkim dotyczących historii naturalnej), w których najczęściej pojawia się osobiście. Znany jest także z popularyzowania w swoich filmach darwinowskiej teorii ewolucji w naukach przyrodniczych.

Za działalność popularyzatorską został w 1985 roku nagrodzony przez królową Elżbietę II, która przyznała mu tytuł szlachecki. W Polsce z wieloma produkcjami Attenborough spotkać się można było m.in. w telewizji publicznej, w cyklu programów przyrodniczych „BBC w Jedynce”.

David Attenborough od lat znany jest również z głośnego mówienia o antropogenicznych przyczynach zmian klimatycznych i potrzebie ich powstrzymania.

„Jesteśmy obecnie świadkami wywołanej działaniami człowieka katastrofy na skalę światową. Zmiany klimatyczne to największe zagrożenie od tysięcy lat. Jeśli nie podejmiemy działań, upadek naszej cywilizacji i zagłada dużej części świata natury, pojawi się na horyzoncie” – mówił Attenborough podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, w grudniu zeszłego roku.

Nie ma miejsca dla negacjonistów

Przy okazji filmu warto zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestią: Nie znalazła się w nim ani sekunda dla osób prezentujących stanowisko podważające antropogeniczność zmiany klimatu (tzw. negacjonistów czy denialistów). Pojawia się natomiast ich krytyka, dotycząca m.in. powiązań z branżą naftową, niechętną transformacji energetycznej.

Stanowisko, że to właśnie człowiek odpowiada za zmianę klimatu, przedstawiono widzom brytyjskiej telewizji jako fakt – zgodny zresztą ze stanowiskiem miażdżącej większości (97 proc.) naukowców zajmujących się przyczynami zmian klimatycznych. [Więcej o stanowisku klimatologów przeczytać można na portalu Nauka o klimacie.]

Czy film Climate Change: The Facts przekona nieprzekonanych co do przyczyn zmian klimatu? Według raportu globalwebindex, po emisji serialu „Planet Earth II” (przygotowanego przez Attenborough i wyemitowanego w BBC jesienią 2017 r.) wśród brytyjskich internautów odnotowano wzrost liczby wyszukiwań hasła „recykling plastiku” o 55 procent. Zjawisko to nazwano „efektem Attenborough”.

W Polsce, według zeszłorocznego badania CBOS, 75 procent osób uważa, że zmiany klimatu spowodowane są przede wszystkim działalnością człowieka. Równocześnie jedynie 38 proc. deklaruje, że skutki globalnego ocieplenia wpływają na życie w Polsce już dziś.

 

Film Climate Change: The Facts obejrzeć można na stronie internetowej BBC One lub w internetowych serwisach wideo. 

Źródła: BBC, IMDb, Nauka o klimacieglobalwebindexCBOS

Zdjęcie: Shutterstock/lev radin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.