Udostępnij

Szkocja potwierdza wprowadzenie systemu kaucyjnego na butelki plastikowe, szklane oraz puszki

09.05.2019

Szkocki rząd potwierdził, że wprowadzi na terenie całego kraju system depozytowy, obejmujący puszki i butelki. Od każdej z nich ma być pobierana kaucja w wysokości 20 pensów. Tym samym Szkocja podąża ścieżką takich państw jak Szwecja, Niemczy czy Norwegia.

W środę szkocki rząd poinformował opinię publiczną o szczegółach dotyczących przygotowywanego systemu depozytowego (DRS – deposit return scheme). Ujawniono, że rozwiązanie obejmie puszki (aluminiowe i stalowe) oraz butelki (plastikowe i szklane). Wysokość kaucji ustalono na 20 pensów, czyli około złotówki.

Władze Szkocji zapowiedziały, że uczestniczyć w systemie będą musieli wszyscy sprzedawcy produktów w butelkach i puszkach – zarówno, jeśli chodzi o pobieranie kaucji w momencie sprzedaży, jak i przyjmowanie butelek i puszek do zwrotu. Rozwiązanie, określane jako rewolucyjne, ma zdaniem rządu służyć ochronie środowiska oraz klimatu.

Decyzję o wprowadzeniu systemu depozytowego, a także wysokości kaucji, podjęto w oparciu o zeszłoroczne konsultacje społeczne. W prowadzonej przez rząd ankiecie wzięły udział ponad 3000 osób.

W obronie oceanów i klimatu

„Występuje globalny kryzys klimatyczny, a ludzie w całej Szkocji słusznie domagają się większej ambicji, aby temu zaradzić i chronić naszą planetę dla przyszłych pokoleń. Dlatego cieszę się, że mam zamiar wdrożyć system obejmujący PET, najbardziej powszechną formę opakowań z tworzyw sztucznych, puszki aluminiowe i stalowe oraz szkło” – powiedziała sekretarz ds. ochrony środowiska w szkockim rządzie, Roseanna Cunningham, cytowana przez portal „Business Green”.

„Co najważniejsze, szkocki program będzie dalekosiężny i będzie obejmował szklane butelki, co wspiera społeczeństwo i drastycznie zwiększy wskaźniki zbiórki odpadów” – powiedział Willie Mackenzie, oceanolog związany z Greenpeace, w rozmowie z brytyjskim „Guardianem”. Jego optymizm potwierdzają statystyki z państw, w których od lat działa system depozytowy – m.in. z Norwegii, w której 97 proc. butelek plastikowych trafia do recyklingu.

Zgodnie z zapowiedziami rządu, po przyjęciu opracowywanych przepisów, firmy będą miały 12 miesięcy na wdrożenie odpowiednich rozwiązań. W związku z tym szacuje się, że system kaucyjny zacznie funkcjonować najwcześniej na początku 2021 roku.

 

Źródła: Business Green, The Guardian, consult.gov.scot

Zdjęcie: Shutterstock/Teerasak Ladnongkhun

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.