Udostępnij

Edynburg wprowadza dni bez samochodu. W pierwszą niedzielę miesiąca będą zamykać kilka głównych ulic

10.05.2019

Edynburg – jako pierwsze miasto na Wyspach Brytyjskich – dołączył do ruchu Open Streets, idąc w ślady m.in. Nowego Jorku, Paryża i Bogoty. Inicjatywa polega na tymczasowym „otwarciu miast” dla pieszych i rowerzystów, ograniczając przy tym ruch samochodowy. W szkockiej stolicy kilka głównych ulic starego miasta będzie zamykanych w pierwszą niedzielę miesiąca – w ramach 18-miesięcznego okresu próbnego.

Wiele ulic na Starym Mieście Edynburga  – w tym Canongate, Cockburn Street i Victoria Street – będzie zamkniętych we wspomniane niedziele od południa do godz. 17:00. Dodatkowo, by ułatwić mieszkańcom poruszanie się po wyłączonej z ruchu części miasta, korzystanie z miejskiej wypożyczalni rowerów będzie wówczas bezpłatne.

Pierwsza edynburska „niedziela bez samochodu” miała miejsce 5 maja. Zdaniem włodarzy Edynburga rozwiązanie wpłynie korzystnie na jakość powietrza w mieście, a także przyczyni się do ograniczenia produkcji gazów cieplarnianych przez samochody.

Władze deklarują jednak, że jest to dopiero początek działań, zmierzających do uczynienia Edynburga miastem przyjaznym mieszkańcom i środowisku naturalnego.

„Widzieliśmy, jak skuteczne okazały się podobne programy na arenie międzynarodowej, zachęcając do aktywnej podróży, poprawy jakości powietrza i stworzenia bezpieczniejszej, bardziej swobodnej atmosfery. Dlatego nie mogę się doczekać, aby zobaczyć to w stolicy. (…)

Zmiana klimatu to realne zagrożenie dla społeczeństwa – jasne jest więc, że musimy działać, a 'Open Streets’ to niewątpliwie krok we właściwym kierunku” – powiedział Lesley Macinnes, komisarz ds. transportu i środowiska w Radzie Miejskiej Edynburga, cytowany przez BBC.

Poza korzyściami środowiskowymi niewykluczone są również korzyści ekonomiczne z takiego rozwiązania. Jak wynika z opublikowanych niedawno badań, tworzenie przestrzeni przyjaznych rowerzystom i pieszym przekłada się na lepsze wyniki finansowe znajdujących się wokół sklepów oraz lokali gastronomicznych.

 

Źródła: Cycling WeeklyBBC, edinburgh.gov.uk

Zdjęcie: Shutterstock/Jen Lynn Arnold

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.