Udostępnij

Naukowcy alarmują, że koale “funkcjonalnie” wymarły

27.05.2019

Sympatyczne zwierzęta, stanowiące turystyczny symbol Antypodów, mogą niedługo odejść w zapomnienie. Naukowcy określają je jako gatunek „funkcjonalnie” wymarły.

Problemy koali wynikają z szerzącej się w jego populacji epidemii chlamydii i zmian klimatycznych, przez które kurczą się obszary jego naturalnego występowania. Liczba osobników spadła ostatnio do poziomu, który nie daje im znaczącego wpływu na ekosystem – co uczeni określają jako „funkcjonalne” wymarcie. Australijska Fundacja dla Koali (AKF) twierdzi, że populacja torbacza spadła w tym kraju do rekordowo niskiego poziomu 80 tysięcy.

Zwierzę w ciągu ostatnich dziewięciu lat zniknęło z 41 obszarów samorządu terytorialnego. AKF widzi przyczynę tak fatalnej sytuacji przede wszystkim w wycince lasów. Ich duże obszary zostały wykarczowane pod uprawy i osiedla mieszkalne. Problemy wynikają również ze zmian klimatycznych, powodujących pożary i susze.  Brak przestrzeni do życia wymusił na koali poszukiwanie schronienia bliżej miast. Niestety to środowisko wyjątkowo dla niego nieprzyjazne. Torbacze często są tam atakowane przez psy lub kończą pod kołami samochodów.

– Wiemy, że opinia publiczna jest coraz bardziej zaniepokojona. Martwe koale widać przecież na naszych drogach. Dlatego to najwyższy czas, by rząd zaczął chronić ich naturalne obszary ich występowania. – komentowała członkini zarządu AKF Deborah Tabart.

AFK apeluje do rządu Australii o działania na rzecz ochrony zagrożonego gatunku. Działacze w 2016 roku opracowali projekt ustawy, który zakłada zakaz zabijania, sprzedaży i posiadania koali na własność. Zakłada on również ochronę miejsc występowania eukaliptusa. Propozycja była do tej pory ignorowana przez rząd. Niedawne wybory federalne nie dają wiele nadziei na zmianę sytuacji – wygrała w nich partia dotychczasowego premiera Scotta Morrisona.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.