Udostępnij

W Skawinie protestowano przeciwko uciążliwościom przemysłowym. „Dość smrodu z Valeo” [RELACJA]

09.06.2019

W niedzielę 9 czerwca w Skawinie odbył się protest mieszkańców, skierowany przeciwko uciążliwościom pochodzącym – zdaniem uczestników – z tamtejszego zakładu firmy Valeo. Jak podkreślano wielokrotnie podczas protestu, nie chodzi jednak o zamknięcie hali produkcyjnej, lecz o jej hermetyzację. W wydarzeniu udział wzięło ok. 500 osób.

Kilkaset mieszkanek i mieszkańców Skawiny postanowiło spędzić niedzielne popołudnie nie w domu – albo na trwającym nieopodal pikniku z okazji „Dni Skawiny” – lecz wziąć udział w proteście przeciwko uciążliwościom przemysłowym – pod hasłem „Dość smrodu z Valeo”.

Wspólnie przemaszerowali ze Skawińskich Błoni, poprzez Rynek, nieopodal Ratusza, aż pod siedzibę zakładu Valeo na ul. Przemysłowej, gdzie na co dzień produkowane są wycieraczki samochodowe i chłodnice:

Hermetyzacja

Podczas kilku przemówień członkowie Skawińskiego Alarmu Smogowego zapewniali, że celem protestu nie jest zamknięcie zakładu i pozbawienie kogokolwiek pracy, lecz doprowadzenie do hermetyzacji zakładu.

„Cel jest jeden: żeby firma wydała pieniądze na hermetyzację produkcji, żeby zrealizowała te działania, które zapowiedziała. (…) Nie chcemy zamykania zakładu. Chcemy, żeby zakład się zmodernizował – tak jak to obiecał w porozumieniu, zawartym między Gminą Skawina a władzami zakładu.

Nie może być tak, że tak ważne dla ludzi – co pokazał ten protest – obietnice zostają bez pokrycia” – powiedział nam Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Porozumienie społeczne

Również w trakcie marszu powoływano się  kilkukrotnie na tzw. „porozumienie społeczne” – zawarte przez gminę  i Valeo – które dotyczyło m.in. wspólnych starań o poprawę jakości w Skawinie.

Zdaniem protestujących – a także Rady Społecznej, działającej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Skawina – firma nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W związku z tym wspomniana Rada domagała się niedawno zawieszenia współpracy promocyjnej i sponsorskiej między gminą a spółką Valeo, do czasu rozwiązania problemu.

[Z pełną treścią „porozumienia społecznego” można zapoznać się tutaj]

Wsparcie

Nieoczekiwanie na kilka godzin przed protestem, mieszkańców wsparł burmistrz Norbert Rzepisko. „Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście” – napisano w południe na oficjalnym profilu burmistrza w serwisie Facebook.

Więcej na temat jego stanowiska można przeczytać tutaj:

Protestujący zostali również wsparci przez grupę mieszkańców Mielca, którzy przed dwoma miesiącami protestowali przeciwko uciążliwościom związanym z działaniem zakładu firmy Kronospan. [Trzydniowe wydarzenie relacjonowaliśmy tutaj.]

Jak do tej pory firma Valeo nie wydała oświadczenia po niedzielnym proteście.

 

Poniżej nasza fotorelacja z wydarzenia:

 

Zdjęcia oraz wideo: Sebastian Medoń

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.