Udostępnij

Przepadną miliardy na walkę ze smogiem? Program „Czyste powietrze” czekają zmiany

19.06.2019

Komisja Europejska może zatrzymać dotację na polski program antysmogowy. Chodzi o akcję „Czyste powietrze”, finansującą wymianę starych kotłów węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. O sprawie poinformowała Gazeta Wyborcza. 

Jak pisze dziennik, przedstawiciele Komisji Europejskiej poinformowali o swoich zastrzeżeniach listownie. Przesyłki były zaadresowane do ministerstw inwestycji i rozwoju oraz środowiska. List trafił też do pełnomocnika premiera do spraw programu „Czyste powietrze” Piotra Woźnego, a także do Banku Światowego i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Komisja ma wymagać od polskiego rządu zmian w programie „Czyste powietrze”, który według cytowanej treści nie kwalifikuje się do finansowania z unijnych funduszy strukturalnych. Jakie są warunki utrzymania europejskich dotacji na walkę z kopciuchami? Ma chodzić między innymi o uproszczenie wniosków dla mieszkańców oraz zezwolenie na wypłacanie pieniędzy bankom i samorządom. Według ekspertów KE i Banku Światowego wpłynęłoby to na szybsze rozdysponowanie środków wśród osób, które nadal ogrzewają swoje domy w nieekologiczny sposób. Wszystkie te kompetencje dziś leżą po stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Według gazety w innym przypadku Polsce grozi odebranie europejskich milionów.

Według „Wyborczej” przedstawiciel Komisji Marc Lemaitre zauważył mizerne tempo podpisywania umów na wymianę palenisk. „Niestety od września 2018 r., gdy wszedł w życie program, podpisano jedynie 7500 umów (…) Postęp jest bardzo powolny i wynika z braku odpowiedniego koordynatora działań po stronie Polski”. – cytuje dziennik list przekazany polskim władzom. Analizy Banku Światowego mówią, że warunkiem skutecznej walki z zanieczyszczeniem powietrza jest podpisanie 400 tysięcy umów każdego roku. Jak podaje gazeta, Polska może stracić nawet sześć miliardów euro.

Do artykułu odniosło się Ministerstwo Środowiska. Z odpowiedzi wynika, że rząd zastosuje się do sugestii Brukseli. Ministerialni urzędnicy zapewniają, że poprosili samorządy o pomoc w rozpatrywaniu wniosków. W ciągu kilku dni na tę propozycję przystało 500 gmin. Chwalą się też terminowym podpisywaniem umów z zainteresowanymi osobami – według prawa muszą one być parafowane w ciągu 90 dni od złożenia wniosku.

Mimo tego optymizmu przedstawiciele Ministerstwa przyznają, że będą rozmawiać z Komisją Europejską i Bankiem Światowym o zmianach w programie „Czyste powietrze”. Nie zdradzają jednak, czego konkretnie mają one dotyczyć. Nie potwierdzają też tego, że pisma od międzynarodowych instytucji rzeczywiście trafiły do przedstawicieli rządu.

 

A więcej o programie „Czyste powietrze” można przeczytać tutaj.

Źródło zdjęcia: Martyn Jandula/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.