Koniec z „kopciuchami” na Allegro? Wspólna deklaracja Alarmu Smogowego, Allegro i ministerstwa

4110
0
Podziel się:

W siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii podpisano dziś deklarację dotyczącą walki z handlem niedozwolonymi, wysokoemisyjnymi kotłami, zwanymi „kopciuchami”. Dokument podpisali przedstawiciele strony rządowej, spółki Allegro i Polskiego Alarmu Smogowego. Ogłoszenia zamieszczane w serwisie mają być monitorowane przez aktywistów PAS oraz wyspecjalizowane algorytmy. 

Sygnatariuszami dokumentu byli: min. Jadwiga Emilewicz, Piotr Woźny (pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”),  przedstawiciele Allegro – Damian Zapłata (członek zarządu spółki) i Tom Ruhan (prokurent i general counsel), a także Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Deklaracja zakłada współpracę mająca na celu przeciwdziałanie sprzedaży nielegalnych urządzeń przyczyniających się do emisji zanieczyszczeń powietrza. Portal Allegro będzie reagował na przypadki zamieszczania ogłoszeń dot. sprzedaży tzw. „kopciuchów” – na podstawie zgłoszeń przekazanych przez organizacje pozarządowe, m.in. lokalne alarmy zrzeszone w PAS – a także samodzielnie wykrywać przypadki nieodpowiednich aukcji z wykorzystaniem stworzonych w tym celu algorytmów.

„Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce” – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. „Programu Czyste Powietrze”.

 

O planowaną współpracę, dotyczącą monitoringu zamieszczanych w serwisie ogłoszeń, zapytałem też Piotra Siergieja, rzecznika Polskiego Alarmu Smogowego.

„Dotychczas było tak, że aktywiści lokalnych alarmów smogowych  przyglądali się temu, co się dzieje na internetowych portalach sprzedażowych, i zgłaszali problemy albo do szefostwa tych portali albo do Polskiego Alarmu Smogowego, a my z kolei to przekazywaliśmy dalej. Teraz będzie możliwość zgłaszania ogłoszeń bezpośrednio administratorom portalu.

Ważniejsze wydaje mi się jednak to, że Allegro obiecało utworzenie specjalnych algorytmów, które będą usuwały tego typu ogłoszenia automatycznie. Trudno oczekiwać od aktywistów, że będą w stanie wyłapać ogłoszenia, które pojawiają się codziennie. Więc ważna jest ta automatyzacja – stworzenie inteligentnych procedur, które będą monitorować ogłoszenia. My jesteśmy stroną społeczną – która będzie wspomagać ten proces i na pewno doradzać Allegro, jak można robić to lepiej” – powiedział Piotr Siergiej.

 

Źródło: PAP

Zdjęcie: Shutterstock/Gorodenkoff

Czytaj też: SmogLab wyręczył Inspekcję Ochrony Środowiska. OLX zmienia politykę wobec podkładów kolejowych

Podziel się: