Udostępnij

Koniec z „kopciuchami” na Allegro? Wspólna deklaracja Alarmu Smogowego, Allegro i ministerstwa

27.02.2019

W siedzibie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii podpisano dziś deklarację dotyczącą walki z handlem niedozwolonymi, wysokoemisyjnymi kotłami, zwanymi „kopciuchami”. Dokument podpisali przedstawiciele strony rządowej, spółki Allegro i Polskiego Alarmu Smogowego. Ogłoszenia zamieszczane w serwisie mają być monitorowane przez aktywistów PAS oraz wyspecjalizowane algorytmy. 

Sygnatariuszami dokumentu byli: min. Jadwiga Emilewicz, Piotr Woźny (pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”),  przedstawiciele Allegro – Damian Zapłata (członek zarządu spółki) i Tom Ruhan (prokurent i general counsel), a także Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Deklaracja zakłada współpracę mająca na celu przeciwdziałanie sprzedaży nielegalnych urządzeń przyczyniających się do emisji zanieczyszczeń powietrza. Portal Allegro będzie reagował na przypadki zamieszczania ogłoszeń dot. sprzedaży tzw. „kopciuchów” – na podstawie zgłoszeń przekazanych przez organizacje pozarządowe, m.in. lokalne alarmy zrzeszone w PAS – a także samodzielnie wykrywać przypadki nieodpowiednich aukcji z wykorzystaniem stworzonych w tym celu algorytmów.

„Z obserwacji rynku kotłów wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i internetowej w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią one znaczny odsetek ofert. Niestety wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy. Dlatego tak cenna jest dla nas współpraca z Allegro – wiodącą platformą handlu internetowego w Polsce” – powiedział Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. „Programu Czyste Powietrze”.

 

O planowaną współpracę, dotyczącą monitoringu zamieszczanych w serwisie ogłoszeń, zapytałem też Piotra Siergieja, rzecznika Polskiego Alarmu Smogowego.

„Dotychczas było tak, że aktywiści lokalnych alarmów smogowych  przyglądali się temu, co się dzieje na internetowych portalach sprzedażowych, i zgłaszali problemy albo do szefostwa tych portali albo do Polskiego Alarmu Smogowego, a my z kolei to przekazywaliśmy dalej. Teraz będzie możliwość zgłaszania ogłoszeń bezpośrednio administratorom portalu.

Ważniejsze wydaje mi się jednak to, że Allegro obiecało utworzenie specjalnych algorytmów, które będą usuwały tego typu ogłoszenia automatycznie. Trudno oczekiwać od aktywistów, że będą w stanie wyłapać ogłoszenia, które pojawiają się codziennie. Więc ważna jest ta automatyzacja – stworzenie inteligentnych procedur, które będą monitorować ogłoszenia. My jesteśmy stroną społeczną – która będzie wspomagać ten proces i na pewno doradzać Allegro, jak można robić to lepiej” – powiedział Piotr Siergiej.

 

Źródło: PAP

Zdjęcie: Shutterstock/Gorodenkoff

Czytaj też: SmogLab wyręczył Inspekcję Ochrony Środowiska. OLX zmienia politykę wobec podkładów kolejowych

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.