Udostępnij

Blisko 600 badaczy i badaczek z polskich uczelni podpisało list dotyczący zmian klimatu. Wcześniej o podjęcie działań apelowano na UW, UJ i w PAN

25.06.2019

Blisko 600 reprezentantów i reprezentantek środowiska naukowego podpisało list, którego sygnatariusze apelują o pilne podjęcie działań w związku z obserwowanymi zmianami klimatycznymi. Zbiórka podpisów rozpoczęła się w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, szybko obiegła jednak uniwersytety w całym kraju. To kolejna tego rodzaju inicjatywa w ostatnim czasie – m.in. po apelu Rady Wydziału Psychologii z UW (wspartym przez uczelniany senat), a także Rady Wydziału Biologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zbiórkę podpisów pod listem „O Uniwersytet odpowiedzialny wobec społeczeństwa i wobec planety. List otwarty do środowisk akademickich” zainicjowano w IKP UW.

Do 24 czerwca sygnowało go blisko 600 badaczy i badaczek, reprezentujących różne uczelnie i dziedziny naukowe.

Autorzy listu odwołują się m.in. do ustaleń Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), z których wynika konieczność znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sprostanie wyznaczonym celom będzie się wiązać z radykalnymi zmianami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi, stąd konieczność zaangażowania ze strony środowiska naukowego – zaznaczono w liście.

Akademia wobec kryzysu

W dokumencie padają istotne pytania o rolę świata akademickiego we współczesnym świecie, w tym jego zadań wobec społeczeństwa.

„W tym dramatycznym momencie, obarczeni odpowiedzialnością za przyszłość następnych pokoleń, pytamy o miejsce i rolę Akademii w procesie przeciwdziałania globalnej katastrofie. Czy w ostatnich latach, skupiona na przemianach organizacyjnych, zajęta wdrażaniem systemu bolońskiego i wprowadzaniem innych reform, pochłonięta wewnętrznymi dyskusjami na temat ewaluacji pracy naukowej i rywalizacją o wyższe miejsca w międzynarodowych rankingach, Akademia nie wycofała się ze swoich zadań społecznych? Czy nie straciła z oczu najważniejszego wyzwania współczesnego świata: spowodowanego działalnością człowieka kryzysu klimatycznego?” – napisano w liście, zainicjowanym w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Wśród postulatów sygnatariuszy znalazło m.in. się stworzenie interdyscyplinarnego sztabu antykryzysowego, który zajmie się  opracowaniem strategii wobec kryzysu.

Z pełną treścią listu – a także nazwiskami sygnatariuszy – zapoznać można się tutaj. Dokument można również w dalszym ciągu podpisać.

Wcześniejsze apele

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o apelu, jaki w związku z kryzysem klimatycznym został wystosowany prze Radę Wydziału Psychologii UW.

W dokumencie napisano między innymi: „Zaprzeczanie problemowi zmian klimatu jest także wyrazem problemu utraty społecznego zaufania do nauki, do wartości rozumu i wiedzy, jest zatem sprawą ważną dla całej społeczności akademickiej”. Apel ten uzyskał aprobatę Senatu UW.

O działania w związku z kryzysem klimatycznym zaapelowała również Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagielońskiego, o czym w mediach społecznościowych poinformowała prof. Paulina Kramarz. Na wydziale powołano ponadto pełnomocniczkę ds. klimatu, którą została dr Zofia Prokop.

Cechą wszystkich wspomnianych listów i apeli jest wsparcie naukowego stanowiska, w świetle którego za obserwowane zmiany klimatyczne  odpowiada w głównej mierze działalność człowieka – a konkretnie emisje gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla. Stanowisko to – wciąż negowane w debacie publicznej – wsparli niedawno również przedstawiciele Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, w opublikowanym przed miesiącu dokumencie. [W podobnym tonie wybrzmiewa także raport europejskich akademii nauk, zrzeszonych w EASAC].

 

Źródła: Instytut Kultury Polskiej UW, Uniwersytet WarszawskiKomitet Geofizyki PAN

Zdjęcie: Shutterstock/nito

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.