Udostępnij

Naukowcy powiązali czerwcowe upały ze zmianą klimatu. Ryzyko co najmniej 5 razy większe niż wcześniej

02.07.2019

Międzynarodowy zespół badawczy przyjrzał się temperaturom, z jakimi zmagała się Europa w czerwcu. Okazuje się,  że temperatura w kulminacyjnym momencie fali upałów (w dniach 26-28 czerwca) była o 4 stopnie Celsjusza wyższa niż najprawdopodobniej miałoby to miejsce 100 lat temu. Ponadto znacząco wzrosło ryzyko podobnych anomalii w czerwcu – co naukowcy wiążą bezpośrednio ze spowodowanymi przez człowieka zmianami klimatu. 

Jak wynika z analiz grupy World Weather Attribution (WWA), z powodu zmian klimatycznych prawdopodobieństwo upałów, z którymi mieliśmy do czynienia było co najmniej pięciokrotnie większe – w porównaniu z hipotetyczną sytuacją, w której problem zmian klimatu nie istniałby. Kluczowe jest tutaj sformułowania „co najmniej”, ponieważ – jak twierdzą naukowcy – ryzyko może być i stukrotnie większe.

„Ważne,  by to podkreślić – 'pięciokrotnie’ to najbardziej ostrożne oszacowanie. Prawdziwa liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa” – napisała na Twitterze dr Friederike Otto, współautorka badania, pracująca na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Niebezpieczny czerwiec

Przypomnijmy: W ubiegłym tygodniu we Francji termometry wskazały niemal 46 st. Celsjusza. Rekordowe temperatury odnotowano również w Niemczech, Hiszpanii, Czechach, a także w Polsce [o czym informowaliśmy tutaj].

Wyjątkowość czerwcowej fali upałów potwierdzają również dane Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Organizacja zaznacza ponadto, że w latach 2010-2016 liczba osób narażonych na fale upałów na świecie wzrosła o 126 milionów osób.

Jak podkreślają autorzy raportu WWA, upały w czerwcu są szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że jest to okres przedurlopowy. Z tego powodu trudniej jest schronić się przed upałem – co naraża na utratę zdrowia większą liczbę osób niż w przypadku upałów w lipcu i sierpniu.

„Doświadczyliśmy fali upałów, której intensywność może stać się normą w połowie stulecia” – powiedział dr Robert Vautard, pracujący we francuskim instytucie CNRS.

Susze co roku

“W Polsce mamy już 3-4 razy więcej dni upalnych, z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza, niż kilkadziesiąt lat temu. W wyższej temperaturze woda szybciej paruje. Susze, które kiedyś zdarzały się raz na kilka lat, teraz mamy praktycznie co roku. Postępująca
zmiana klimatu jest coraz wyraźniejsza” – powiedział Marcin Popkiewicz z portalu Nauka o Klimacie.

„Zmiana klimatu nie jest już abstrakcyjnym wzrostem globalnej średniej temperatury, ale różnicą, którą można odczuć, gdy wychodzimy na zewnątrz w upale. (…) Zarówno obserwacje, jak i modele wykazują silny trend w kierunku silniejszych fal upałów. Jednak obserwowany trend jest silniejszy niż modelowany, a my jeszcze nie wiemy dlaczego” – skomentował doniesienia dr Geert Jan van Oldenborgh z Royal Netherlands Meteorological Institute.

 

Z pełnym raportem WWA można zapoznać się tutaj.

Źródła: WWA, WMO, European Climate Foundation

Zdjęcie: Shutterstock/Jo Bouroch

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.