Udostępnij

Padł nowy rekord temperatury w czerwcu

26.06.2019

Stacja meteorologiczna w Radzyniu w województwie lubuskim pokazała 38,2 stopnia Celsjusza. Tak gorąco w czerwcu nie było w całej historii miarodajnych pomiarów temperatury w Polsce. 

Środowych rekordów jest jednak więcej, a dotyczą one temperatury dla poszczególnych stacji. Nigdy w historii nie było goręcej w Poznaniu-Ławicy (37,9 stopnia), Lesznie (36,7) oraz Wrocławiu-Strachowicach (36,5).

Wynik zanotowany w Radzyniu jest niższy jedynie od pomiaru z Krakowa z 1833 roku. Wtedy termometr zamontowany w stacji Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazał 38,4 stopnia. Informacja o skwarze z pierwszej połowy XIX wieku uznawana jest jednak za niemiarodajną, Nie stosowano wtedy powszechnych dziś osłon termicznych, o czym pisze blog „Pogoda i Klimat”.


Bardzo wysokie temperatury notowane były również w nocy. W Bogatyni termometry wskazywały 24 stopnie Celsjusza. Tak ciepło w czerwcową noc nie było tam od 1951 roku.

Prognoza na najbliższe dni mówi o ochłodzeniu. W czwartek maksymalne temperatury w kraju nie przekroczą 27 stopni. Według IMGW tropikalne upały wrócą do Polski w weekend. Temperatura może wtedy osiągnąć nawet 35 stopni.

W wakacji można spodziewać się kolejnych fali upałów, co związane jest z kryzysem klimatycznym. Tak wysokie temperatury mogą być groźne dla zdrowia i życia – co pokazały wakacje 2003 roku. 

W czasie ekstremalnie gorącej pogody warto pamiętać o nawadnianiu organizmu, a także o zamykaniu i zasłanianiu okien. Warto też zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i unikać aktywności fizycznej na zewnątrz.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com/VladisChern

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.