Udostępnij

Padł nowy rekord temperatury w czerwcu

26.06.2019

Stacja meteorologiczna w Radzyniu w województwie lubuskim pokazała 38,2 stopnia Celsjusza. Tak gorąco w czerwcu nie było w całej historii miarodajnych pomiarów temperatury w Polsce. 

Środowych rekordów jest jednak więcej, a dotyczą one temperatury dla poszczególnych stacji. Nigdy w historii nie było goręcej w Poznaniu-Ławicy (37,9 stopnia), Lesznie (36,7) oraz Wrocławiu-Strachowicach (36,5).

Wynik zanotowany w Radzyniu jest niższy jedynie od pomiaru z Krakowa z 1833 roku. Wtedy termometr zamontowany w stacji Uniwersytetu Jagiellońskiego pokazał 38,4 stopnia. Informacja o skwarze z pierwszej połowy XIX wieku uznawana jest jednak za niemiarodajną, Nie stosowano wtedy powszechnych dziś osłon termicznych, o czym pisze blog „Pogoda i Klimat”.


Bardzo wysokie temperatury notowane były również w nocy. W Bogatyni termometry wskazywały 24 stopnie Celsjusza. Tak ciepło w czerwcową noc nie było tam od 1951 roku.

Prognoza na najbliższe dni mówi o ochłodzeniu. W czwartek maksymalne temperatury w kraju nie przekroczą 27 stopni. Według IMGW tropikalne upały wrócą do Polski w weekend. Temperatura może wtedy osiągnąć nawet 35 stopni.

W wakacji można spodziewać się kolejnych fali upałów, co związane jest z kryzysem klimatycznym. Tak wysokie temperatury mogą być groźne dla zdrowia i życia – co pokazały wakacje 2003 roku. 

W czasie ekstremalnie gorącej pogody warto pamiętać o nawadnianiu organizmu, a także o zamykaniu i zasłanianiu okien. Warto też zrezygnować z ciężkostrawnych potraw i unikać aktywności fizycznej na zewnątrz.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.com/VladisChern

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.