Udostępnij

Warszawa apeluje o klimatyczny stan wyjątkowy. Żaden radny nie zagłosował przeciw

04.07.2019

W czwartkowe popołudnie warszawscy radni debatowali nad problemem zmian klimatycznych. Późnym popołudniem przegłosowano stanowisko Rady miasta st. Warszawy ws. ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego oraz przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu. Stolica to kolejne miasto w Polsce – po Krakowie i Łodzi – które przyjęło tego rodzaju deklarację. Wszystkie one apelują do władz centralnych o podjęcie zdecydowanych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Dokument to także potwierdzenie, że miasto zgadza się z naukowym konsensusem odnośnie przyczyn zmian klimatu.

„Rada m.st. Warszawy wyraża najwyższe zaniepokojenie pogłębiającym się globalnym kryzysem klimatycznym. Apelujemy do Rady Ministrów oraz Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o przyjęcie uchwał w sprawie ogłoszenia klimatycznego stanu wyjątkowego, a także natychmiastowe podjęcie zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Polsce” – głosi tekst  stanowiska, przyjętego w czwartek przez warszawskich radnych.

Deklaracja jest inicjatywą radnego Marka Szolca z Nowoczesnej. Za przyjęciem stanowiska głosowało 38 radnych. Od głosu wstrzymało się 15 radnych, przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Żaden z radnych natomiast nie zagłosował przeciw.

[Podobną deklarację, jako pierwsze miasto w Polsce, przyjął również Kraków, o czym informowaliśmy tutaj.]

Dyskusja

„Domagamy się, by Warszawa wprowadziła klimatyczny stan wyjątkowy. Już teraz w Polsce doświadczamy dramatycznych skutków zmian klimatu. Fale upałów, susze, czy problemy z dostępem do wody pitnej, jak niedaleko od nas, w Skierniewicach. Zjawiska te będą się nasilać. To naprawdę ostatni moment, by podjąć pierwszy krok, jakim jest wprowadzenie klimatycznego stanu wyjątkowego” – przekonywał podczas sesji rady miasta Tytus Kiszka z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Wśród głosów na sali plenarnej pojawiły się głosy zarówno wspierające projekt, odwołujące się m.in. do ustaleń Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), jak i głosy przeciwne – m.in. podważające konsensus naukowy w sprawie przyczyn zmian klimatu. Ostatecznie jednak żaden z warszawskich radnych nie zagłosował przeciwko projektowi.

 

Z pełną treścią przyjętego stanowiska można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/itsmejust

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.