Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przyjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego na Uniwersytecie Śląskim. Naukowcy apelują, by ich uczelnia opracowała konkretny plan zadań w związku z kryzysem klimatycznym. W dokumencie znalazł się postulat, by wprowadzić ogólnouczelniany przedmiot, w ramach którego studenci dowiedzą się o globalnych problemach środowiskowych, m.in. utracie bioróżnorodności.
Głównym celem przyjętego przed kilkoma dniami dokumentu jest wezwanie centralnych władz uczelni do podjęcia działań w związku z kryzysem. Naukowcy chcą, by Uniwersytet Śląski formalnie ogłosił „klimatyczny i środowiskowy stan wyjątkowy” i w związku z nim powołał interdyscyplinarny zespół, który zajmie się opracowywaniem strategii realizowanej w perspektywie najbliższych kilku lat.
„Uważamy, że jako kadra naukowa powinniśmy podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości naszych studentów i pracowników w odniesieniu do globalnych zagrożeń środowiskowych, w szczególności kryzysu klimatycznego i kryzysu bioróżnorodności. Będąc grupą zawodową obdarzoną szczególnym zaufaniem społecznym, niezwykle ważnym zdaniem jest także nasza aktywność poza Uczelnią, w kontaktach z biznesem, samorządami, politykami i szkołami. Musimy obiektywnie przekazywać informacje dotyczące powagi sytuacji i przeciwstawiać się tym opiniom, nieodzwierciedlającym stanu wiedzy naukowej odnośnie kondycji biosfery” – napisano w przyjętym dokumencie.
Propozycje działań
Wśród propozycji działań, oprócz wspomnianego przedmiotu dla wszystkich studentów UŚ, znalazły się także m.in.: określenie planu przechodzenia uczelni na odnawialne źródła energii, działania na rzecz efektywności energetycznej uczelni, promowaniu diety roślinnej, a także wycofywaniu urządzeń, które nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania uczelni (np. dmuchaw spalinowych).
W uchwale znalazło się także poparcie dla deklaracji, listów i apeli, które zostały wysunięte wcześniej w innych jednostkach naukowych – m.in. listu „O Uniwersytet odpowiedzialny wobec społeczeństwa…”. pod którym zbiórkę podpisów zainicjowano w Instytucie Kultury Polskiej UW. Na ten moment dokument sygnowało ok. 800 przedstawicieli i przedstawicielek środowisk naukowych w Polsce.
Z pełną treścią uchwały rady wydziału zapoznać można się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Matej Kastelic