Udostępnij

Klimatyczny stan wyjątkowy na Uniwersytecie Śląskim? Naukowcy chcą, by każdy student uczył się o kryzysie klimatycznym i środowiskowym

05.07.2019

Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przyjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego na Uniwersytecie Śląskim. Naukowcy apelują, by ich uczelnia opracowała konkretny plan zadań w związku z kryzysem klimatycznym. W dokumencie znalazł się postulat, by wprowadzić ogólnouczelniany przedmiot, w ramach którego studenci dowiedzą się o globalnych problemach środowiskowych, m.in. utracie bioróżnorodności.

Głównym celem przyjętego przed kilkoma dniami dokumentu jest wezwanie centralnych władz uczelni do podjęcia działań w związku z kryzysem. Naukowcy chcą, by Uniwersytet Śląski formalnie ogłosił „klimatyczny i środowiskowy stan wyjątkowy” i w związku z nim powołał interdyscyplinarny zespół, który zajmie się opracowywaniem strategii  realizowanej w perspektywie najbliższych kilku lat.

„Uważamy, że jako kadra naukowa powinniśmy podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości naszych studentów i pracowników w odniesieniu do globalnych zagrożeń środowiskowych, w szczególności kryzysu klimatycznego i kryzysu bioróżnorodności. Będąc grupą zawodową obdarzoną szczególnym zaufaniem społecznym, niezwykle ważnym zdaniem jest także nasza aktywność poza Uczelnią, w kontaktach z biznesem, samorządami, politykami i szkołami. Musimy obiektywnie przekazywać informacje dotyczące powagi sytuacji i przeciwstawiać się tym opiniom, nieodzwierciedlającym stanu wiedzy naukowej odnośnie kondycji biosfery” – napisano w przyjętym dokumencie.

Propozycje działań

Wśród propozycji działań, oprócz wspomnianego przedmiotu dla wszystkich studentów UŚ, znalazły się także m.in.: określenie planu przechodzenia uczelni na odnawialne źródła energii, działania na rzecz efektywności energetycznej uczelni, promowaniu diety roślinnej, a także wycofywaniu urządzeń, które nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania uczelni (np. dmuchaw spalinowych).

W uchwale znalazło się także poparcie dla deklaracji, listów i apeli, które zostały wysunięte wcześniej w innych jednostkach naukowych – m.in. listu „O Uniwersytet odpowiedzialny wobec społeczeństwa…”. pod którym zbiórkę podpisów zainicjowano w Instytucie Kultury Polskiej UW. Na ten moment dokument sygnowało ok. 800 przedstawicieli i przedstawicielek środowisk naukowych w Polsce.

 

Z pełną treścią uchwały rady wydziału zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Matej Kastelic

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.