Udostępnij

Blisko 600 badaczy i badaczek z polskich uczelni podpisało list dotyczący zmian klimatu. Wcześniej o podjęcie działań apelowano na UW, UJ i w PAN

25.06.2019

Blisko 600 reprezentantów i reprezentantek środowiska naukowego podpisało list, którego sygnatariusze apelują o pilne podjęcie działań w związku z obserwowanymi zmianami klimatycznymi. Zbiórka podpisów rozpoczęła się w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, szybko obiegła jednak uniwersytety w całym kraju. To kolejna tego rodzaju inicjatywa w ostatnim czasie – m.in. po apelu Rady Wydziału Psychologii z UW (wspartym przez uczelniany senat), a także Rady Wydziału Biologii  Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zbiórkę podpisów pod listem „O Uniwersytet odpowiedzialny wobec społeczeństwa i wobec planety. List otwarty do środowisk akademickich” zainicjowano w IKP UW.

Do 24 czerwca sygnowało go blisko 600 badaczy i badaczek, reprezentujących różne uczelnie i dziedziny naukowe.

Autorzy listu odwołują się m.in. do ustaleń Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), z których wynika konieczność znaczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Sprostanie wyznaczonym celom będzie się wiązać z radykalnymi zmianami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi, stąd konieczność zaangażowania ze strony środowiska naukowego – zaznaczono w liście.

Akademia wobec kryzysu

W dokumencie padają istotne pytania o rolę świata akademickiego we współczesnym świecie, w tym jego zadań wobec społeczeństwa.

„W tym dramatycznym momencie, obarczeni odpowiedzialnością za przyszłość następnych pokoleń, pytamy o miejsce i rolę Akademii w procesie przeciwdziałania globalnej katastrofie. Czy w ostatnich latach, skupiona na przemianach organizacyjnych, zajęta wdrażaniem systemu bolońskiego i wprowadzaniem innych reform, pochłonięta wewnętrznymi dyskusjami na temat ewaluacji pracy naukowej i rywalizacją o wyższe miejsca w międzynarodowych rankingach, Akademia nie wycofała się ze swoich zadań społecznych? Czy nie straciła z oczu najważniejszego wyzwania współczesnego świata: spowodowanego działalnością człowieka kryzysu klimatycznego?” – napisano w liście, zainicjowanym w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Wśród postulatów sygnatariuszy znalazło m.in. się stworzenie interdyscyplinarnego sztabu antykryzysowego, który zajmie się  opracowaniem strategii wobec kryzysu.

Z pełną treścią listu – a także nazwiskami sygnatariuszy – zapoznać można się tutaj. Dokument można również w dalszym ciągu podpisać.

Wcześniejsze apele

Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o apelu, jaki w związku z kryzysem klimatycznym został wystosowany prze Radę Wydziału Psychologii UW.

W dokumencie napisano między innymi: „Zaprzeczanie problemowi zmian klimatu jest także wyrazem problemu utraty społecznego zaufania do nauki, do wartości rozumu i wiedzy, jest zatem sprawą ważną dla całej społeczności akademickiej”. Apel ten uzyskał aprobatę Senatu UW.

O działania w związku z kryzysem klimatycznym zaapelowała również Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagielońskiego, o czym w mediach społecznościowych poinformowała prof. Paulina Kramarz. Na wydziale powołano ponadto pełnomocniczkę ds. klimatu, którą została dr Zofia Prokop.

Cechą wszystkich wspomnianych listów i apeli jest wsparcie naukowego stanowiska, w świetle którego za obserwowane zmiany klimatyczne  odpowiada w głównej mierze działalność człowieka – a konkretnie emisje gazów cieplarnianych, m.in. dwutlenku węgla. Stanowisko to – wciąż negowane w debacie publicznej – wsparli niedawno również przedstawiciele Komitetu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, w opublikowanym przed miesiącu dokumencie. [W podobnym tonie wybrzmiewa także raport europejskich akademii nauk, zrzeszonych w EASAC].

 

Źródła: Instytut Kultury Polskiej UW, Uniwersytet WarszawskiKomitet Geofizyki PAN

Zdjęcie: Shutterstock/nito

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.