Udostępnij

Produkcja biodiesla przyczynia się do karczowania lasów tropikalnych? Paradoksalny skutek powiązań rynkowych

17.07.2019

Biodiesel to zamiennik paliw kopalnych, który uważa się za bardziej przyjazny środowisku, a także klimatowi. Autorzy opublikowanego niedawno raportu twierdzą jednak, że – paradoksalnie – jego produkcja w Wielkiej Brytanii i UE może pociągać za sobą karczowanie lasów tropikalnych w innych częściach świata. A wszystko to nieoczekiwany skutek powiązań rynkowych.

Jak wynika z raportu firmy konsultingowej NNFCC, do produkcji biodiesla w Wielkiej Brytanii używa się przede wszystkim oleju posmażalniczego (UCO, Used Cooking Oil), a ten z kolei pochodzi w głównej mierze z Azji. Importowane UCO – najczęściej z Chin – trafia również do innych państw UE, zasilając produkcję biopaliwa.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że w wielu państwach Azji olej posmażalniczy nie jest klasyfikowany jako odpad (jak ma to miejsce w Europie), lecz dozwolone jest jego wykorzystywanie jako pokarmu dla zwierząt.

Zdaniem analityków problem polega na tym, że azjatyckim firmom bardziej opłaca się eksportować UCO do Europy, niż sprzedawać hodowcom. W związku z tym do azjatyckich chlewni trafia o wiele tańszy olej palmowy. Ten z kolei jest importowany z takich państw, jak m.in. Malezja, Indonezja i Tajlandia – a cierpi na tym zarówno klimat, jak i środowisko.

Kontrowersje

Badacze zaznaczają, że trudno stwierdzić jednoznacznie związek pomiędzy importem UCO i karczowaniem lasów – m.in. ze względu na trudności w dostępie do danych z państw takich jak Chiny, Malezja czy Indonezja.

Na potwierdzenie swoich przypuszczeń wskazują jednak zestawienia, w świetle których ilość oleju posmażalniczego wykorzystywanego w Wielkiej Brytanii do produkcji biopaliwa wzrosła o ponad 360 proc. w latach 2011-2016. Boom ten wiązał się ze znaczącym wzrostem importu UCO, który zaspokaja dziś większość zapotrzebowania branży.

Równocześnie obserwuje się wzrost importu oleju palmowego do Chin – tylko w latach 2016-2018 o ok. 20 procent.

Rząd brytyjski odpiera jednak zarzuty firmy konsultingowej, a także zaniepokojonych ekologów. Jak podaje BBC, władze deklarują, że nie ma dowodów na przedstawiony przez firmę związek przyczynowo-skutkowy. Wskazują ponadto na korzyści płynące z brytyjskiej polityki paliwowej, jeśli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza.

„Biopaliwa są kluczowym sposobem na osiągnięcie redukcji emisji, których potrzebuje Wielka Brytania. (…) Tylko w ubiegłym roku biopaliwa zmniejszyły emisję CO2 o 2,7 miliona ton – co odpowiada wyeliminowaniu z dróg około 1,2 miliona samochodów” – powiedział rzecznik Ministerstwa Transportu.

Olej palmowy

Wytwarzanie oleju palmowego – choć przez wielu jest on uważany za produkt ekologiczny – wiąże się z negatywnym wpływem na środowisko (przede wszystkim lasy tropikalne i żyjące w nich zwierzęta). Pod plantacje olejowców karczuje się bowiem lasy tropikalne, zastępując lokalną bioróżnorodność rolniczą monokulturą.

Kontrowersje budzi również sposób karczowania lasów, często dokonywanego poprzez podpalenie, przez co – w makabryczny sposób – giną żyjące w nic gatunki zwierząt, m.in. orangutany. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

 

Z pełnym raportem NNFCC można zapoznać się tutaj.

Źródła: NNFCC, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/Rita Enes

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.