Udostępnij

821 milionów ludzi cierpi z niedożywienia lub głodu. Jako jedną z głównych przyczyn ONZ wskazuje zmiany klimatu

22.07.2019

Od trzech lat rośnie liczba ludzi na świecie, którzy cierpią z powodu niedożywienia i głodu. Obecnie to ok. 821 milionów osób, spośród których 150 mln to dzieci. Eksperci ONZ wśród głównych przyczyn wskazują konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne oraz spowolnienie gospodarcze. Z powodu wyjątkowo dotkliwej suszy cierpią m.in. mieszkańcy Kenii, gdzie problem dotknął już 1,5 mln osób.

Jak wynika z najnowszego raportu FAO (Food and Agriculture Organization) Organizacji Narodów Zjednoczonych, od kilku lat mamy do czynienia z nawrotem problemu niedożywienia i głodu na świecie. Podczas gdy przez lata problem ten zdawał się zanikać, od 2015 roku znów przybywa osób potrzebujących – a obecnie ich liczba wzrosła do poziomu z lat 2009-2010.

W 2018 roku ich liczbę oszacowano na ponad 821 milionów osób. 96 milionów spośród nich to osoby głodujące, którym według ONZ należy zapewnić żywność, by nie umarły z głodu. Problem, którego dotyczy raport, w największym stopniu dotyczy mieszkańców Azji oraz Afryki, przede wszystkim subsaharyjskiej. Żyje tam, kolejno, 500 mln i 250 mln osób cierpiących z powodu niedożywienia i głodu.

Zmiany klimatyczne wśród głównych przyczyn głodu

Wśród przyczyn eksperci ONZ wskazali na toczące się na świecie konflikty zbrojne, zmiany klimatyczne, a także spowolnienie gospodarcze.

Wojna jest przyczyną głodu m.in. w Sudanie Południowym, Jemenie i Demokratycznej Republice Konga. Analitycy wskazują, że z jednej strony dochodzi do grabieży, w które zaangażowani są żołnierze, z drugiej natomiast dezorganizacja państw, m.in. poprzez masowe przesiedlenia, skutkuje zaburzeniem funkcjonowania rolnictwa oraz dystrybucji żywności.

Rolnictwu nie sprzyjają także zmiany klimatyczne – wskazywane jako druga najistotniejsza przyczyna głodu. Zniszczenia spowodowane przez ekstremalne zjawiska pogodowe, np. suszę oraz huragany, to główna przyczyna głodu m.in. w Kenii oraz Zimbabwe, dotkniętego uderzeniem cyklonu Idai.

„Zmiany klimatyczne mają daleko idący wpływ na wydajność rolnictwa i bezpieczeństwo żywności” – powiedział William Lacy Swing, dyrektor generalny ds. migracji w ONZ. „Jest to jeden z głównych powodów rekordowej liczby ludzi zmuszonych do migracji z obszarów wiejskich do miast na całym świecie”.

Autorzy podkreślają, że wskazane przyczyny problemów z dostępem do żywności w wielu miejscach świata nakładają się na siebie, pogarszając sytuację mieszkańców. Jednym z takich przypadków jest Zimbabwe, gdzie straty związane z uderzeniem kataklizmu ściśle wiążą się z kryzysem finansowym.

 

Z całością raportu FAO (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: FAO, Deutsche Welle, Channel News Asia

Zdjęcie: Shutterstock/mantinov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.