Udostępnij

Rządowy program „Mój Prąd”. NFOŚiGW ogłosił szczegóły dotyczące naboru wniosków

25.07.2019

We wtorek rząd zapowiedział uruchomienie programu „Mój Prąd”, w ramach którego mają być dofinansowane przydomowe instalacje fotowoltaiczne. W czwartek więcej informacji ogłosił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który odpowiadać będzie za zbieranie wniosków o dofinansowanie, a także dystrybucję środków. 

W ramach programu „Mój Prąd” przewidziano dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych o mocy między 2 a 10 kW. Ze środków przyznanych przez NFOŚiGW sfinansowanych będzie mogło być maksymalnie 50 proc. inwestycji, przy czym dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 5 tys. złotych.

W związku z tym rząd przewiduje wsparcie dla co najmniej 200 tys. przydomowych przedsięwzięć. Program „Mój Prąd” ma kosztować 1 miliard złotych. [O wtorkowej konferencji członków rządu informowaliśmy tutaj.]

Nowe szczegóły

Jak wynika z informacji opublikowanych w czwartek przez NFOŚiGW, nabór wniosków rozpocznie się na przełomie sierpnia i września tego roku.

Dotację w ramach programu „Mój Prąd” będzie można uzyskać na inwestycje, które nie zostały ukończone przed ogłoszeniem naboru (najprawdopodobniej przełom sierpnia i września), ale zostały ukończone w momencie składania wniosku do NFOŚiGW.

Co ważne, jak informuje NFOŚiGW, ze środków programu będą być mogły sfinansowane wydatki poniesione od dnia 23.07.2019 (dzień ogłoszenia zainicjowania programu). Datą poniesienia wydatku jest w tym przypadku data opłacenia faktury. W praktyce oznacza to, że inwestycję (na którą chcemy uzyskać dofinansowanie) można już rozpocząć, jednak należy pamiętać o tym, że nie może być ona ukończona przed oficjalnym ogłoszeniem naboru.

Informacja ta jest ważna, ponieważ o przyznaniu dofinansowania będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jak już informowaliśmy wczoraj, składając wniosek należy się więc liczyć z możliwością, że nie otrzymamy dofinansowania – w przypadku gdy w NFOŚiGW skończą się środki przewidziane na program „Mój Prąd”, a strona rządowa nie zdecyduje o powiększeniu puli dostępnych środków.

 

Ze szczegółami informacji opublikowanej w czwartek na stronach NFOŚiGW można zapoznać się tutaj.

Źródło: NFOŚiGW

Zdjęcie: Shutterstock/lalanta71

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.