Udostępnij

Rząd zapowiada 1 mld złotych na fotowoltaikę. Kto i ile zyska na programie „Mój Prąd”?

24.07.2019

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił uruchomienie rządowego programu „Mój Prąd”. Na wsparcie fotowoltaiki przewidziano 1 miliard złotych, jednak zgarnąć będzie można maksymalnie 5 tys. złotych. Pieniądze mają więc trafić do co najmniej 200 tys. domostw, ale dopiero po realizacji inwestycji z własnych środków.

Program „Mój Prąd” został przedstawiony podczas wspólnej konferencji premiera i ministrów środowiska oraz energii. Głównym jego celem ma być zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikro-źródeł fotowoltaicznych, a więc w ramach indywidualnych instalacji przydomowych, których moc waha się między 2 a 10 kW.

Na wsparcie przewidziano 1 miliard złotych. Dofinansowanie z programu „Mój Prąd” może wynieś maksymalnie 5 tys. złotych, przy czym wsparcie może pokryć maksymalnie 50 proc. kosztów inwestycji.

„Wsparcie znaczące”

Obecnie ceny paneli fotowoltaicznych (w przeliczeniu na wytwarzaną przez nie energię) wahają się między 4 a 6 tys. złotych za 1 kW. Po wtorkowej konferencji nie brak więc komentarzy, że program może uatrakcyjnić inwestycję w fotowoltaikę, która z reguły wiąże się z większymi wydatkami niż 10 tys. złotych. A tylko przy takiej kwocie rządowe wsparcie pokryje 50 proc. inwestycji.

W przypadku nieco większego przedsięwzięcia, obliczonego przykładowo na 3-5 kW, z programu pokryte zostanie jedynie 20 proc. kosztów inwestycji. „Taka instalacja kosztuje 15-18 tysięcy złotych, zatem 5 tysięcy to wsparcie bardzo znaczące” – mówił zresztą podczas konferencji prasowej min. Krzysztof Tchórzewski.

Kto pierwszy, ten lepszy

Podczas konferencji prasowej zapowiedziano, że o przyznaniu środków z programu decydować będzie kolejność zgłoszeń. Za dystrybucję środków odpowiadać będzie NFOŚiGW, jednak szczegółowe procedury i harmonogram składania wniosków są jeszcze opracowywane.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, programem „Mój Prąd” mają być objęte przydomowe instalacje o mocy od 2 do 10 kW. Inwestycja nie może być ukończona na dzień ogłoszenia konkursu (jego termin poznamy wkrótce), ale musi być ukończona w momencie składania wniosku o dofinansowanie.

Sam nabór wniosków ma natomiast trwać do wyczerpania środków. Oznacza to, że startując w wyścigu o wsparcie z NFOŚiGW należy brać pod uwagę, że nie otrzymamy dofinansowania. Stanie się tak w przypadku gdy wydana zostanie kwota 1 miliarda złotych, a strona rządowa nie zdecyduje o przeznaczeniu dodatkowych środków na ten cel.

Wiele zależy więc od zainteresowania, z jakim spotka się program, a także dalszej polityki rządu.

Rząd wieszczy sukces

Strona rządowa ma jednak nadzieję, że program pozytywnie wpłynie na ilość energii produkowaną w Polsce z fotowoltaiki.

Jak poinformowało Ministerstwo Energii, pod koniec 2018 roku w Polsce działało ponad 54 tys. mikro-instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 343 MW. Oznacza to wzrost o 87 proc. w porównaniu z końcem 2017 roku oraz o aż 235 proc. względem końca roku 2016. Rekordowy był także pierwszy kwartał obecnego roku, w którym powstało 11 tys. nowych mikro-instalacji.

Rząd liczy, że program wspomoże dalszy rozwój fotowoltaiki, poprzez dofinansowanie dla kolejnych 200 tys. instalacji. „Dzięki realizacji programu 'Mój Prąd’ ilość energii wyprodukowanej ze wszystkich instalacji wyniesie ok. 1 TWh. W ten sposób unikniemy emisji 600-800 tys. ton CO2 rocznie” – zapewniał podczas konferencji prasowej min. Henryk Kowalczyk.

 

Zdjęcie: Shutterstock/only_kim

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.