Udostępnij

Którędy do piekła? Akcja Extinction Rebellion podczas Festiwalu Nowe Horyzonty

30.07.2019

We Wrocławiu trwa właśnie festiwal filmowy „Nowe Horyzonty”, gdzie prezentowane są na ogół dzieła kina artystycznego i awangardowego. Przed seansem jednego z filmów widzów przywitali działacze Extinction Rebellion – rebelii przeciw wymieraniu – chcący zwrócić uwagę na jeden z problemów ekologicznych, występujących na ukazanej w filmie Syberii. Ubrani na biało aktywiści XR przynieśli z sobą czarne worki z napisem „Katastrofa klimatyczna”. 

Dramat Milko Lazarova – zatytułowany “Ága” – skupia się na utraconej harmonii człowieka z naturą, ale też na powszechnym osłabieniu relacji międzyludzkich. Nie naświetla natomiast globalnej tragedii zmian klimatycznych, która rozgrywa się obecnie na Syberii – o tym problemie postanowili przypomnieć aktywiści Extinction Rebellion (XR).

Celem akcjo wrocławskiego Extinction Rebellion było zwrócenie uwagi uczestników festiwalu na groźne zjawisko: pojawienie się na Syberii kraterów termokrasowych, nazywanych przez miejscowych “wrotami do piekieł” i powstających w topniejącej wiecznej zmarzlinie.

W syberyjskiej Jakucji – jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi – ocieplenie klimatu postępuje niezwykle szybko. Tegoroczne temperatury są nawet o 10 stopni wyższe od średniej z lat 1981 – 2010. Taki stan doprowadził do bezprecedensowej ilości pożarów tamtejszej tajgi.

Członkowie XR rozdali festiwalowej publiczności ulotki informujące o kryzysie klimatycznym i swojej działalności. Ruch ma trzy główne postulaty:

  • 1. Mówcie prawdę
  • 2. Działaj(my) teraz
  • 3. Ogłoszenie przez władze Klimatycznego Stanu Wyjątkowego, a także powołanie Panelu Obywatelskiego, które zapewnią mieszkańcom dostęp do rzetelnych informacji na temat klimatu, opracują plan systemowych zmian zapobiegających katastrofie i przygotują nas na ekstremalne warunki pogodowe.

Extinction Rebellion określa się jako oddolna, apolityczna organizacja, która domaga się oparcia polityki klimatycznej o prawdę – wyniki badań naukowych, jasno mówiące o katastrofalnych skutkach postępującego kryzysu klimatycznego. Ponadto wzywa władze do zastosowania odpowiednich środków zaradczych. XR to ruch globalny, działający już w ponad 35 krajach, od niedawna również w Polsce.

 

Źródło i zdjęcie: XR Wrocław

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.