Udostępnij

Presja społeczna zadziałała. Władze Włodawy będą „walczyć o każde drzewo”

26.08.2019

Nacisk na rządzących ma znaczenie – przekonują działacze z Włodawy. Kilka tygodni temu zaapelowali o pomoc w ochronie drzew z centrum swojego miasta. Pod topór miało pójść kilkanaście drzew z placu wokół Czworoboku, pełniącego funkcję rynku. Wygląda na to, że większość z nich jest do uratowania. O ich los w mediach społecznościowych upominali się miedzy innymi Mariusz Szczygieł i Tomasz Organek. 

Wynika to z deklaracji burmistrza Włodawy. „KOCHAM ZIELEŃ, KOCHAM WŁODAWĘ. I nikt mi nie powie, że jest inaczej” – napisał Wiesław Muszyński na swoim profilu na Facebooku. Urząd Miasta ma w planie przebudowę głównego włodawskiego placu. Pierwotnie po zaplanowanej rewitalizacji miała z niego zniknąć większość rosnącej tam zieleni. Zrekompensować miały to nasadzenia nowych drzew – po części w doniczkach. Według wyliczeń aktywistów powierzchnia zajmowana przez roślinność i tak by się jednak zmniejszyła – i to aż sześciokrotnie.

Urzędnicy na początku zasłaniali się niemożnością zmian w zaakceptowanym już projekcie przebudowy placu. Według nich mogłyby one przeważyć o odebraniu dofinansowania ze środków unijnych. Po nagłośnieniu sprawy burmistrz miasta zdecydował jednak się na rozmowę z działaczami. Okazało się, że plany można jeszcze zmienić, a większość drzew uratować.

„Burmistrz zamierza walczyć o każde drzewo i jak największą ilość istniejących wokół Czworoboku zieleńców. Wierzymy, że obecny kształt zieleni może zostać zachowany bez ryzyka utraty dofinansowania projektu.”- napisali na Facebooku mieszkańcy z Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami i Inicjatywy LWL.

– Wyszło, że są to w dużej mierze nieporozumienia, a końcowo chcemy tego samego. – komentuje Marek Paszkowski, jeden z włodawskich aktywistów – Przekonaliśmy pana burmistrza, że korzystanie ze starych planów rewitalizacji będzie niekorzystne wizerunkowo. A jeśli przeprowadzimy rewitalizację w odpowiedzialny sposób, to możemy wypromować miasto i jego włodarza.- zauważa Paszkowski.

Kampanię na rzecz drzew z Włodawy poparli między innymi Mariusz Szczygieł i Tomasz Organek.

– Nie ulegajmy złudzeniu, że jak wytniemy drzewa, to będzie bardziej miejsko. Drzewa są nam potrzebne do życia. – apelował muzyk.

Na razie nie wiadomo zbyt wiele o konkretach dotyczących ich dalszych losów zieleni z placu wokół Czworoboku. Te mają być ustalone podczas kolejnych spotkań z mieszkańcami. Aktywiści mają nadzieję, że Włodawa będzie przykładem dla innych miast w Polsce, gdzie remonty placów i skwerów często nie mogą obejść się bez betonowania cennej zieleni.

Autor zdjęcia: Paweł Miazga

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.