Udostępnij

Jair Bolsonaro w orędziu zadeklarował „głęboką miłość do Amazonii”. „Naszym obowiązkiem jest ochrona lasów”

26.08.2019

Prezydent Brazylii wygłosił w piątek orędzie do mieszkańców swojego kraju, w którym zapewniał o swojej trosce wobec płonącej puszczy. Stwierdził jednak przy tym, że „pożary lasów występują na całym świecie i nie może to stanowić pretekstu do ewentualnych sankcji międzynarodowych”. W tym samym czasie pojawiają się realne sygnały, że groźba strat ekonomicznych po stronie Brazylii jest realna, o czym świadczą m.in. deklaracje rządzących Francji i Irlandii.

W telewizyjnym orędziu, którego tłumaczenia podjął się brytyjski „The Guardian„, prezydent Bolsonaro zapewniał swoich rodaków o zaangażowaniu w walkę z falą pożarów.

„Naszym obowiązkiem jest ochrona lasów. Jesteśmy tego świadomi i podejmujemy działania mające na celu zwalczanie nielegalnego wylesiania i wszelkich innych działań przestępczych, które zagrażają naszej Amazonii ” – mówił prezydent. Podkreślił przy tym, że Brazylia jest „przykładem zrównoważonego rozwoju”.

Przed pojawieniem się globalnego rozgłosu na temat pożarów Bolsonaro zasłynął jednak z postawy względem Amazonii, która była krytykowana przez organizacje ekologiczne na całym świecie. [Szczegółowo temat ten opisywaliśmy tutaj.]

Negował on m.in. informacje dotyczące wielkości wycinki drzew prowadzonej w Brazylii, nawet gdy potwierdzały je oficjalne komunikaty brazylijskiej państwowej agencji badań kosmicznych INPE. Podczas jednej z konferencji prasowych, już po tym, gdy świat obiegły informacje o rekordowej serii pożarów, próbował zrzucić winę za podpalenia na lokalne organizacje pozarządowe.

Ostrzeżenie ze strony Francji i Irlandii

Najciekawsze w kontekście ostatnich wydarzeń wydaje się jednak to, co prezydent Jair Bolsonaro powiedział na temat presji ze strony innych państw. Mówił on bowiem:

Pożary lasów występują na całym świecie i nie może to stanowić pretekstu do ewentualnych sankcji międzynarodowych.

Tymczasem w ostatnich dniach wróciły ostrzeżenia wysuwane ze strony przywódców Francji i Irlandii. Jak informowaliśmy w piątek – a więc tego samego dnia, w którym swoje przemówienie wygłosił Bolsonaro – na czołowych miejscach w zachodnich portalach informacyjnych znalazły się deklaracje, że w związku z sytuacją w Amazonii państwa te będą zabiegać o zablokowanie tzw. umowy z Mercosur. [Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.]

Umowa z Mercosur dotyczy handlu między krajami Ameryki Południowej a Unią Europejską, której państwa traktowane łącznie są największym zagranicznym inwestorem w regionie. Dokument został podpisany w ubiegłym roku, jednak wciąż czeka na ratyfikację.

 

Zdjęcie: Shutterstock/A.RICARDO

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.