Płoną zielone płuca świata. Dym przyćmił niebo nad São Paulo #PrayForAmazonia

Podziel się:
Rekordowa seria pożarów w lasach Amazonii. Dym przyćmił niebo nad São Paulo #PrayForAmazonia

Brazylijska agencja badań kosmicznych INPE poinformowała we wtorek, że trwające w Amazonii pożary należą do serii, którą określono mianem rekordowej [początkowe doniesienia o rekordowej fali upałów zostały później zweryfikowano, seria była najgorsza od suszy w 2010 roku, ale zdarzały się lata gorsze – red, edycja 09.2019 r.]. Zainteresowanie tematem pożarów wybuchło wczoraj w mediach społecznościowych, m.in. pod tagiem #PrayForAmazonia, po tym, jak dym pochodzący z jednego z pożarów zaćmił niebo nad brazylijskim miastem São Paulo. Mimo iż od płonących lasów dzieli je ok. 2700 km.

Jak poinformowała państwowa agencja INPE, między styczniem a sierpniem tego roku w brazylijskiej części Amazonii doszło do rekordowej liczby 72 tys. pożarów. Naukowcy z INPE podkreślają jednak, że w tym sezonie nie odnotowano znaczących anomalii związanych ze zmianami klimatycznymi, które można byłoby obarczyć winą za sytuację. Wskazują natomiast na odpowiedzialność osób, które za pomocą ognia chcą przekształcić tereny leśne w pola uprawne lub w związku z innymi inwestycjami. [Ta sama agencja wskazywała na rekordową deforestację lasów Amazonii, co sprowadziło na nią krytykę urzędującego prezydenta Bolsonaro.]

Jeszcze przed tygodniem NASA informowało, że ilość pożarów w dorzeczu Amazonii pozostaje poniżej średniej z ostatnich 15 lat. Blisko 10 tysięcy spośród pożarów zostało jednak zaobserwowanych od zeszłego czwartku i – jak informuje brazylijska agencja INPE – pobito wynik z 2013 roku, który był najgorszy w ostatnich latach. [Więcej pożarów zarejestrowano w latach 2003 – 2007, o czym więcej przeczytacie w tekście „Amazonia w ogniu półprawd”]. O wyjątkowości sytuacji świadczy również koncentracja pożarów we w zachodnich prowincjach Brazylii.

Zobacz także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Na Twitterze, głównie pod tagiem #PrayForAmazonia, pojawiły się liczne apele, by na poważnie potraktować pożar „zielonych płuc świata”. To tam pojawiły się pierwsze relacje z São Paulo, gdzie dym z płonących lasów przyćmił na moment promienie słoneczne. Tak prezentowało się niebo około godziny 15.00:

Pojawiły się również nagrania nieba z największego miasta Ameryki Południowej. Użytkownicy podają, że „zaćmienie” trwało około godziny. Jak informuje BBC, zgromadzenie się dymu nad São Paulo było szczególne, ponieważ pożary lasów oddzielone są od miasta o blisko 1700 mil (ok. 2700 km).

[Więcej na temat mobilizacji osób pod tagiem #PrayForAmazonia można przeczytać tutaj. Temat – a szczególnie wypowiedzi użytkowników odnośnie polityki Bolsonaro i działalności współczesnych mediów – zasługuje na oddzielny tekst.]

 

Źródła: Twitter, INPE, NASA, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/guentermanaus

Podziel się: