Udostępnij

Skawiński Alarm Smogowy pisze do RPO ws. zanieczyszczeń i działań Inspekcji Ochrony Środowiska

30.08.2019

Skawiński Alarm Smogowy napisał list do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie niedawnych wydarzeń, związanych z zanieczyszczeniem na terenie dawnej Huty Aluminium w Skawinie. W liście zwrócono uwagę m.in. na ówczesne działania Inspekcji Ochrony Środowiska. Lista zarzutów jest długa.

W liście do Rzecznika Praw Obywatelskich aktywiści Skawińskiego Alarmu Smogowego odnieśli się do wydarzeń sprzed miesiąca, związanych z odnotowaniem na terenie gminy wysokich stężeń lotnych związków organicznych (LZO). Gdy urzędnicy miasta postanowili zmierzyć ich poziom w okolicy dawnej Huty Aluminium na urządzeniach… zabrakło skali pomiarowej.

Rezultatom nie dowierzał jednak wiceszef małopolskiego WIOŚ, który na łamach „Gazety Wyborczej” powątpiewał w ich prawdziwość. [Szczegółowo o skawińskich pomiarach i wypowiedzi urzędnika informowaliśmy wówczas m.in. tutaj.] Ponieważ Rzecznik Praw Obywatelskich  wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zanieczyszczeń w Skawinie, Skawiński Alarm Smogowy postanowił zwrócić uwagę na kilka kwestii związanych z niedawnymi wydarzeniami.

List do rzecznika

W oficjalnym liście, z którego całością można zapoznać się tutaj, Skawiński Alarm Smogowy zwraca uwagę na tempo podjęcia interwencji przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Jak wskazuje SAS, podczas gdy Urząd Miasta i Gminy w Skawinie poinformował o odnotowaniu ponadprzeciętnych zanieczyszczeń 9 lipca, WIOŚ podjął się pomiarów dopiero 12 lipca.

Czytaj także na temat działań inspekcji przy okazji niedawnych wydarzeń w Warszawie: Katastrofa ekologiczna czy hollywodzkie przedstawienie?

Aktywiści SAS stawiają ponadto pytanie także o to, jaki cel przyświecał inspektoratowi w działaniach:

We wszystkich komunikatach (a były one nieliczne i do mieszkańców docierały głównie za pośrednictwem mediów lub dzięki informacjom UMiG w Skawinie) WIOŚ skupiał się na podważaniu wiarygodności stacji gminnej i przekonywaniu, że referencyjne pomiary, prowadzone od 12 lipca, nie wykazują nieprawidłowości. Komunikaty te nie wniosły jednak niczego do fundamentalnie istotnej kwestii, jaką jest możliwość wystąpienia ogromnych przekroczeń dopuszczalnych stężeń LZO w powietrzu w dniach poprzedzających interwencję WIOŚ. Jest bowiem rzeczą oczywistą, iż jeśli którykolwiek spośród ok. 70 zakładów zlokalizowanych w strefie dopuszczał się niezgodnego z prawem procederu emisji szkodliwych lub choćby nie wyszczególnionych w pozwoleniu związków chemicznych do powietrza, to mógł go zakończyć lub ograniczyć z chwilą podania przez UMiG wyników do wiadomości, opieszałej, ale jednak interwencji WIOŚ oraz wzmożonego zainteresowania mediów.

– napisał Skawiński Alarm Smogowy.

Ponadto autorzy listu do RPO wskazali na szereg sytuacji, które zdaniem SAS oznaczają rażące błędy w prowadzeniu kontroli przez WIOŚ. Zarzuty Skawińskiego Alarmu Smogowego dotyczą m.in. lokalizacji pomiarów.

Z pełną ich treścią można zapoznać się tutaj.

 

Czytaj więcej na temat zaangażowania mieszkańców Skawiny w walkę o czyste powietrze:  W Skawinie protestowano przeciwko uciążliwościom przemysłowym [RELACJA]

Zdjęcie: Shutterstock/PamestaLV

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.