W Skawinie protestowano przeciwko uciążliwościom przemysłowym. „Dość smrodu z Valeo” [RELACJA]

Podziel się:

W niedzielę 9 czerwca w Skawinie odbył się protest mieszkańców, skierowany przeciwko uciążliwościom pochodzącym – zdaniem uczestników – z tamtejszego zakładu firmy Valeo. Jak podkreślano wielokrotnie podczas protestu, nie chodzi jednak o zamknięcie hali produkcyjnej, lecz o jej hermetyzację. W wydarzeniu udział wzięło ok. 500 osób.

Kilkaset mieszkanek i mieszkańców Skawiny postanowiło spędzić niedzielne popołudnie nie w domu – albo na trwającym nieopodal pikniku z okazji „Dni Skawiny” – lecz wziąć udział w proteście przeciwko uciążliwościom przemysłowym – pod hasłem „Dość smrodu z Valeo”.

Wspólnie przemaszerowali ze Skawińskich Błoni, poprzez Rynek, nieopodal Ratusza, aż pod siedzibę zakładu Valeo na ul. Przemysłowej, gdzie na co dzień produkowane są wycieraczki samochodowe i chłodnice:

Hermetyzacja

Podczas kilku przemówień członkowie Skawińskiego Alarmu Smogowego zapewniali, że celem protestu nie jest zamknięcie zakładu i pozbawienie kogokolwiek pracy, lecz doprowadzenie do hermetyzacji zakładu.

„Cel jest jeden: żeby firma wydała pieniądze na hermetyzację produkcji, żeby zrealizowała te działania, które zapowiedziała. (…) Nie chcemy zamykania zakładu. Chcemy, żeby zakład się zmodernizował – tak jak to obiecał w porozumieniu, zawartym między Gminą Skawina a władzami zakładu.

Nie może być tak, że tak ważne dla ludzi – co pokazał ten protest – obietnice zostają bez pokrycia” – powiedział nam Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Porozumienie społeczne

Również w trakcie marszu powoływano się  kilkukrotnie na tzw. „porozumienie społeczne” – zawarte przez gminę  i Valeo – które dotyczyło m.in. wspólnych starań o poprawę jakości w Skawinie.

Zdaniem protestujących – a także Rady Społecznej, działającej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Skawina – firma nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W związku z tym wspomniana Rada domagała się niedawno zawieszenia współpracy promocyjnej i sponsorskiej między gminą a spółką Valeo, do czasu rozwiązania problemu.

[Z pełną treścią „porozumienia społecznego” można zapoznać się tutaj]

Wsparcie

Nieoczekiwanie na kilka godzin przed protestem, mieszkańców wsparł burmistrz Norbert Rzepisko. „Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście” – napisano w południe na oficjalnym profilu burmistrza w serwisie Facebook.

Więcej na temat jego stanowiska można przeczytać tutaj:

Protestujący zostali również wsparci przez grupę mieszkańców Mielca, którzy przed dwoma miesiącami protestowali przeciwko uciążliwościom związanym z działaniem zakładu firmy Kronospan. [Trzydniowe wydarzenie relacjonowaliśmy tutaj.]

Jak do tej pory firma Valeo nie wydała oświadczenia po niedzielnym proteście.

 

Poniżej nasza fotorelacja z wydarzenia:

 

Zdjęcia oraz wideo: Sebastian Medoń

Podziel się: