Udostępnij

W Skawinie protestowano przeciwko uciążliwościom przemysłowym. „Dość smrodu z Valeo” [RELACJA]

09.06.2019

W niedzielę 9 czerwca w Skawinie odbył się protest mieszkańców, skierowany przeciwko uciążliwościom pochodzącym – zdaniem uczestników – z tamtejszego zakładu firmy Valeo. Jak podkreślano wielokrotnie podczas protestu, nie chodzi jednak o zamknięcie hali produkcyjnej, lecz o jej hermetyzację. W wydarzeniu udział wzięło ok. 500 osób.

Kilkaset mieszkanek i mieszkańców Skawiny postanowiło spędzić niedzielne popołudnie nie w domu – albo na trwającym nieopodal pikniku z okazji „Dni Skawiny” – lecz wziąć udział w proteście przeciwko uciążliwościom przemysłowym – pod hasłem „Dość smrodu z Valeo”.

Wspólnie przemaszerowali ze Skawińskich Błoni, poprzez Rynek, nieopodal Ratusza, aż pod siedzibę zakładu Valeo na ul. Przemysłowej, gdzie na co dzień produkowane są wycieraczki samochodowe i chłodnice:

Hermetyzacja

Podczas kilku przemówień członkowie Skawińskiego Alarmu Smogowego zapewniali, że celem protestu nie jest zamknięcie zakładu i pozbawienie kogokolwiek pracy, lecz doprowadzenie do hermetyzacji zakładu.

„Cel jest jeden: żeby firma wydała pieniądze na hermetyzację produkcji, żeby zrealizowała te działania, które zapowiedziała. (…) Nie chcemy zamykania zakładu. Chcemy, żeby zakład się zmodernizował – tak jak to obiecał w porozumieniu, zawartym między Gminą Skawina a władzami zakładu.

Nie może być tak, że tak ważne dla ludzi – co pokazał ten protest – obietnice zostają bez pokrycia” – powiedział nam Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

Porozumienie społeczne

Również w trakcie marszu powoływano się  kilkukrotnie na tzw. „porozumienie społeczne” – zawarte przez gminę  i Valeo – które dotyczyło m.in. wspólnych starań o poprawę jakości w Skawinie.

Zdaniem protestujących – a także Rady Społecznej, działającej przy Burmistrzu Miasta i Gminy Skawina – firma nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań. W związku z tym wspomniana Rada domagała się niedawno zawieszenia współpracy promocyjnej i sponsorskiej między gminą a spółką Valeo, do czasu rozwiązania problemu.

[Z pełną treścią „porozumienia społecznego” można zapoznać się tutaj]

Wsparcie

Nieoczekiwanie na kilka godzin przed protestem, mieszkańców wsparł burmistrz Norbert Rzepisko. „Podobnie jak Państwo jestem mieszkańcem Skawiny, oddycham tym samym powietrzem i solidaryzuję się z mieszkańcami w proteście” – napisano w południe na oficjalnym profilu burmistrza w serwisie Facebook.

Więcej na temat jego stanowiska można przeczytać tutaj:

Protestujący zostali również wsparci przez grupę mieszkańców Mielca, którzy przed dwoma miesiącami protestowali przeciwko uciążliwościom związanym z działaniem zakładu firmy Kronospan. [Trzydniowe wydarzenie relacjonowaliśmy tutaj.]

Jak do tej pory firma Valeo nie wydała oświadczenia po niedzielnym proteście.

 

Poniżej nasza fotorelacja z wydarzenia:

 

Zdjęcia oraz wideo: Sebastian Medoń

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.