Udostępnij

NASA wykorzystała zdjęcia satelitarne, by pokazać jak topnieją lodowce Grenlandii

04.09.2019

Na stronach NASA pojawiły się  w tym tygodniu fotografie, które pokazują jak w ciągu blisko 50 lat zmieniły się lodowce Grenlandii. Zdjęcia zrobione w końcu sierpnia tego roku porównywane są z fotografiami z września 1972 roku. Różnica widoczna jest gołym okiem.

„Obecnie widać o wiele więcej nagiej skały, która kiedyś była pokryta lodem” – powiedział Christopher Shuman z NASA, który zestawił zdjęcia satelitarne.

W komunikacie prasowym amerykańska agencja zwraca ponadto uwagę, że widocznych jest więcej śladów topnienia, charakteryzujących się szarym odcieniem. Wynika to z koncentracji w tym miejscu pyłów, łączących się z rozmarzającym i zamarzającym lodem.

Lodowce Grenlandii znikają. NASA pokazało, jak zmieniły się w ostatnich 50 latach ZDJĘCIA 1 i 2
Lodowce w południowo-wschodniej części Grenlandii – wrzesień 1972 (u góry) i sierpień 2019 (u dołu). [Autor: Christopher Shuman, źródło: NASA]

W przypadku ukazanych na fotografiach lodowców – Helheim i Midgard – odnotowano również znaczące ich cofnięcie się, względem pozycji, które zajmowały jeszcze pół wieku temu. Pierwszy z nich wycofał się o nieco ponad 7,5 km, natomiast drugi aż o 16 km.

Lodowce Grenlandii znikają. NASA pokazało, jak zmieniły się w ostatnich 50 latach ZDJĘCIA 3 i 4
Lodowiec Helheim – wrzesień 1972 (u góry) i sierpień 2019 (u dołu). [Autor: Christopher Shuman, źródło: NASA]

Stan lodowców uchwyconych na publikowanych fotografiach to także wina wyjątkowo ciepłego lata, z którym mieliśmy (i nadal mamy) do czynienia w tym roku. Jak szacował w lipcu Duński Instytut Meteorologiczny, tylko w samym lipcu na Grenlandii zniknęło blisko 200 miliardów ton lodu.

Oczywiście należy pamiętać przy tym, że w określonym stopniu samo topnienie lodu latem jest czymś naturalnym, podobnie jak i ponowne odtwarzanie się lodu w miesiącach chłodniejszych. Ze znikaniem lodowców – którego przyczyn naukowcy upatrują w zmieniającym się klimacie – mamy do czynienia wówczas, gdy w skali roku bilans (topnienia i odtwarzania) jest ujemny, co z roku na rok prowadzi do zmian widocznych w dłuższej perspektywie czasu. [Bardziej fachowo na ten temat można przeczytać na naukowym blogu Glacjoblogia.]

Zobacz także: Islandczycy zorganizowali pogrzeb lodowca. W jego miejscu zostawili “list do przyszłości”

 

Zdjęcia: Christopher Shuman (NASA)

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.