Udostępnij

Zrobili publiczną zrzutkę na rezerwat przyrody. Ochronili 800 hektarów terenu

06.09.2019

Kanadyjskiej organizacji pozarządowej udało się zebrać 3 miliony dolarów, by ochronić przyrodę wokół zatoki Princess Louisa Inlet. Za tę kwotę odkupiono z rąk prywatnych  800 hektarów terenu, który w przeciwnym wypadku mógłby zostać przekształcony przez człowieka. 

Princess Louisa Inlet to wąska, głęboko wcinająca się w ląd zatoka, leżąca w kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Część terenów leżących nad „księżniczką” jest chroniona w ramach należącego do prowincji Princess Louisa Marine Provincial Park, jednak zdaniem lokalnych działaczy środowiskowych nie tylko ten obszar powinien być objęty ochroną.

Dlatego gdy tereny wokół zatoki zostały wystawione na sprzedaż, zdecydowano się działać na własną rękę. Z pomocą przyszła BC Parks Foundations, organizacja pozarządowa działająca na rzecz parków prowincji Kolumbia Brytyjska. Wspólnie udało się wynegocjować cenę 3 milionów dolarów i uzyskać pierwszeństwo zakupu na czas publicznej zbiórki.

Udało się na ostatnią chwilę. Przelewy dopełniające zebraną całość wpłynęły 27 sierpnia, na kilka dni przed terminem ustalonym z właścicielem gruntów. Transakcję zakupu sfinalizowano 3 września.

W rozmowie ze stacją CBC News organizatorzy zbiórki powiedzieli,  że datki pojawiły się nie tylko ze strony mieszkańców Kanady, ale i innych krajów, m.in. Niemiec i Japonii. Zdarzały się kwoty zarówno większe, jak i mniejsze, po 10 i 15 dolarów.

Czytaj także o wsparciu naszych działań: “Dziękuję wszystkim tym, którzy wsparli SmogLab.” W sierpniu kupiliście nam zdjęcia

Princess Louisa Inlet

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej zbiórki, zatoka jest cenna ze względu na warunki krajobrazowe i bioróżnorodność żyjących tam gatunków, m.in.  niedźwiedzi grizzly, kóz górskich, orłów, jastrzębia północnego czy zagrożonego wyginięciem morzyka marmurkowego.

Wykupiony obszar obejmuje około 5 kilometrów wybrzeża wraz z przylegającymi do niego terenami. W przyszłości fundacja chce działać na rzecz wykupu także innych terenów zlokalizowanych nad Princess Louisa Inlet, by wykupiony właśnie obszar mógł połączyć się z działającym nieopodal Princess Louisa Marine Provincial Park. Póki co sfinansowana ma zostać praca strażnika leśnego, który będzie czuwał nad zakupionym terenem.

 

Źródło: bcparksfoundation.ca, CBC News

Zdjęcie: Shutterstock/TsawwassenChris

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.