Udostępnij

Na dachu szpitala otworzono ogródek. Dzięki niemu pacjenci otrzymują świeże warzywa, miód oraz zioła

10.09.2019

Jeden ze szpitali w Bostonie postawił na radykalne skrócenie łańcuchów żywnościowych, związanych z karmieniem swoich pacjentów. Pochodzą one bowiem wprost… z dachu, gdzie urządzono ogród warzywny. Przedsięwzięcie liczy około 85 metrów kwadratowych.

Boston Medical Center jest szpitalem akademickim, związanym z Boston University School of Medicine, a także największą jednostką z centrum urazowym w Nowej Anglii. Od 2017 roku wyróżnikiem jest także „zielona inwestycja” w postaci ogrodu zlokalizowanego na dachu jednego z budynków. Uprawiane tam warzywa i zioła trafiają do lokalnej stołówki oraz szpitalnej spiżarni, wzbogacając dietę ok. 500 pacjentów szpitala o zdrowe produkty.

Zobacz także: W Paryżu powstaje największy w Europie ogród warzywny na dachu budynku. Z restauracją i działkami na wynajem

Jak możemy przeczytać na stronie przedsięwzięcia, z 85 metrów kwadratowych upraw do stołówki i spiżarni trafia między 2,5 do 7,5 ton warzyw. W ogrodzie uprawianych jest 25 gatunków roślin, przede wszystkim warzyw i ziół, którymi przyprawiane są później szpitalne potrawy.

Ponadto na dachu zlokalizowane zostały dwa ule, w których żyje między 80 000 a 100 000 pszczół. W ten sposób inwestycja służy nie tylko pacjentom, ale i lokalnej bioróżnorodności – owady te potrafią bowiem zapuszczać się daleko poza szpitalny dach, nawet do 3 kilometrów od pasieki.

Czytaj również: Naukowcy proponują nową dietę. Jest korzystna dla zdrowia i klimatu, zaleca większą ilość warzyw

Jak ogród bostońskiego szpitala wygląda z bliska, można zobaczyć tutaj:

 

Źródło: greenroofs.com/Boston Medical Centre

Zdjęcie: Olena Kibryk

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.