Udostępnij

W Paryżu powstaje największy w Europie ogród warzywny na dachu budynku. Z restauracją i działkami na wynajem

30.08.2019

W Paryżu powstaje największy zlokalizowany na dachu ogród warzywny w Europie. Będzie miał powierzchnię 14 tys. metrów kwadratowych. Jego twórcy szacują, że w okresie zbiorów dostarczy nawet tonę owoców i warzyw dziennie. Te trafią między innymi do firmowej restauracji i sąsiadów. Planuje się jednak także, że paryżanie będą mogli wynająć sobie tam… działki.

Farma powstanie na dachu centrum wystawowego Paris Expo Porte de Versailles. Oprócz ogrodu ma tam powstać restauracja, a także bar na 300 osób. Serwować będą oczywiście warzywa z własnej produkcji. Oprócz tego produkty będzie można zamawiać z dostawą do domu w sąsiedztwie, a organizatorzy przedsięwzięcia planują też zaopatrywać lokalne knajpy i stołówki. Celem – oprócz zarabiania pieniędzy, bo to przedsięwzięcie biznesowe – ma być zmniejszenie liczby kilometrów, które pokonuje żywność, zanim trafi na stół.

Wśród wartych uwagi ciekawostek jest i to, że część ogrodu będzie przeznaczone na wynajem. Mają z niego korzystać „lokalsi”, którzy będą chcieli wyhodować sobie np. własne pomidory. Minus jest taki, że na razie będą to działki mikroskopijne, ale w przyszłości, jeżeli powierzchnia dachowych ogrodów w mieście będzie rosnąć, wszystko może wyglądać inaczej. Tymczasem Paryż planuje do 2020 roku obsadzić roślinami dodatkowe 100 hektarów miejskich dachów, ścian i przestrzeni, które dotąd w domyśle tworzono z betonu. 30 proc. tej powierzchni ma zostać przeznaczone na miejskie ogrodnictwo. W tym na przykład niezagospodarowane dziś powierzchnie pod estakadami kolejki miejskiej. Jednak być może najciekawsza jest pieczarkarnia zrobiona w opuszczonym parkingu podziemnym.

Sama farma – na świecie funkcjonują inne tego rodzaju rozwiązania, a o jednym pisaliśmy nawet kilka dni temu „Obsiali 2,3 hektara miejskich dachów. Zbierają 36 ton warzyw rocznie i sprzedają je do knajp w sąsiedztwie” – ma być rozwiązaniem rewolucyjnym. Wszystko dlatego, że zastosuje nową technologię, która pozwala na uprawy „pionowe”, co z kolei zwiększa plony z każdego metra powierzchni. Stosuje się w niej zamknięty obieg wody, nie potrzeba gleby i nie używa pestycydów.

– Naszą wizją jest miasto, w którym płaskie dachy i opuszczone powierzchnie są pokryte tymi nowymi systemami uprawy. A każdy taki system zapewnia część dostaw dla mieszkańców miasta, którzy już dziś stanowią większość światowej populacji. – mówił w rozmowie z „The Guardian” Pascal Hardy z firmy Agripolis, która realizuje całe przedsięwzięcie.

Na dachu ma być uprawiane 30 różnych gatunków roślin. Miejsce ma być też rajem dla owadów.

O samej idei ogrodów warzywnych w miastach więcej można przeczytać też w tekście Przemka Ćwika „Agrihood. Farma w środku miasta.”

Fot. Valode & Pistre Architectes Atlav AJN/Materiały prasowe.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.