Udostępnij

List otwarty laureatów Pokojowej Nagrody Nobla popierający Globalny Strajk Klimatyczny

27.09.2019

Panuje powszechne przekonanie że mądrość przychodzi z wiekiem, jednak gdy przychodzi do stawienia czoła największemu kryzysowi stojącemu dziś przed ludzkością, to młodzi ludzie wnoszą bardzo potrzebne poczucie moralnej jasności i przekonanie o bezwzględnej pilności sprawy.

Wiedzieliśmy o kryzysie klimatycznym od dekad. Mimo to, rok po roku nie podejmowaliśmy przejścia do bardziej bezpiecznych, czystych i odnawialnych źródeł energii które powinny zasilać dwudziesty pierwszy wiek. Zamiast tego, nasi liderzy naciskali na rozszerzanie eksploatacji ropy, gazu i węgla bez żadnego planu na zakończenie naszej zależności od tych niszczących planetę źródeł energii.

Międzynarodowy Panel o Zmianie Klimatycznej mówi że mamy niewiele ponad dekadę na transformację naszych systemów energetycznych. Niektóre nowsze badani sugerują że czasu jest nawet mniej. Gdziekolwiek nie spojrzymy, widać oznaki katastrofy: Amazonia płonie, milion gatunków zwierząt i roślin są zagrożone wyginięciem, bezprecedensowe powodzie, susze i upały , a także konflikty które zazwyczaj za nimi podążają – powodują utratę żyć ludzkich.

Nasze listy i słowa raczej nie zmienią świata. Ale siła młodzieżowych strajków klimatycznych może. Zawiedliśmy jako strażnicy naszej planety. Mimo że jesteśmy zawiedzeni że musiało do tego dojść, jesteśmy też bardzo wdzięczni za to że nasze dzieci i wnuki okazały się zdolne rzucić godne wyzwanie naszej generacji przywódców.

Czas na retorykę i niedostateczne działania się skończył. Nie możemy już cieszyć się luksusem małych kroków ku słusznemu celowi.

Jako laureaci Nagrody Nobla z wielu dziedzin i dróg życiowych, stoimy dziś w niezłomnej solidarności z Globalnym Strajkiem Klimatycznym trwającym od 20 do 27 września i z niezliczonymi młodymi ludźmi na całym świecie którzy odważnie domagają się zmiany.

Apelujemy do światowych liderów na Globalnym Szczycie Akcji Klimatycznej Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych aby wysłuchali i odpowiedzieli.

Dołączamy się do apelu aby zakończyć erę paliw kopalnych i żądamy sprawiedliwości klimatycznej dla każdego.

podpisano:

International Peace Bureau, 1910

International Friends Service Committee, 1947

Amnesty International, 1977

Adolfo Pérez Esquivel, 1980

Lech Wałęsa, 1983

International Physicians for the Prevention of Nuclear War, 1985

Carlos Filipe Ximenes Belo, 1986

Rigoberta Menchu Tum, 1992

Pugwash Conferences on Science and World Affairs, 1995

Jody Williams, 1997

International Campaign to Ban Landmines, 1997

Shirin Ebadi, 2003

Muhammad Yunus, 2006

Leymah Gbowee, 2011

Tawakkol Karman, 2011

Kailash Satyarthi, 2014

International Campaign Against Nuclear War, 2017

Angielska wersja tekstu.

***

W niedzielę w Gdańsku odbędzie się zorganizowana przez Fundację Instytut Lecha Wałęsy klimatyczna konferencja, w czasie której list zostanie odczytany. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ. Wstęp jest wolny, a organizatorzy zapraszają, do wzięcia udziału.

Fot. Noah Labinaz/Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.