Udostępnij

„Przestańcie finansować katastrofę klimatyczną!”. Kilkudziesięciu aktywistów w banku PKO

30.09.2019

Trzydzieścioro aktywistek i aktywistów związanych z Obozem dla Klimatu weszło w poniedziałek do warszawskiego oddziału PKO BP, by zaprotestować przeciwko wspieraniu inwestycji w przemysł węglowy przez sektor bankowy. Na banerach znalazły się hasła dotyczące m.in. sprzeciwu wobec budowy elektrowni w Ostrołęce.

Grupa aktywistów i aktywistek weszła około godz. 11 do oddziału PKO BP, zlokalizowanego przy Placu Powstańców Warszawy. Na rozwiniętych przez nich banerach znalazły się hasła: „Nie dla finansowania katastrofy klimatycznej” oraz „Ostrołęka C? Nie!”. Protestujący rozdawali ulotki z informacjami na temat zaangażowania sektora bankowego w przemysł węglowy, co było głównym tematem protestu.

To kolejne działania aktywistów klimatycznych, m.in. po podobnej akcji wobec mBanku (zorganizowanej przez Extinciton Rebellion), odbywające się w ramach trwającego tzw. „Tygodnia Rebelii”. [Więcej o zainaugurowanych w zeszły piątek protestach, odbywających się także w Polsce, informowaliśmy m.in. tutaj.]

Wideorelację z protestu w oddziale PKO BP opublikowano w mediach społecznościowych Obozu dla Klimatu:

Aktywistki i aktywiści związani z Obozem dla Klimatu sprzeciwiają się pomocy polskich instytucji finansowych dla budowy elektrowni Ostrołęka C. Jak wynika z deklaracji opublikowanej w mediach społecznościowych Obozu, grupa domaga się od instytucji finansowych zaprzestania wspierania inwestycji w węgiel. Podawanym zarzutem wobec PKO BP jest m.in. wyemitowanie obligacji firmy Enea.

 

Zdjęcie: Obóz dla Klimatu

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.