Udostępnij

„Zastanów się… Czy naprawdę musisz lecieć?”. Młodzież na szczyt w Chile płynie żaglówką szkoleniową

03.10.2019

Na zbliżający się wielkimi krokami szczyt klimatyczny COP25 w Chile przybędą nie tylko reprezentanci państw należących do ONZ, ale także przedstawiciele różnych środowisk, w tym protestującej młodzieży z różnych krajów. Grupa aktywistek i aktywistów z Holandii, podobnie jak niedawno Greta Thunberg, na szczyt dotrze drogą morską. 

Nie jest to jednak sportowy jacht, jak w przypadku krytykowanej z wielu stron Grety, lecz kilkudziesięcioletnia łódź, przypominająca bardziej poczciwy Dar Młodzieży. Trzymasztowa żaglówka nosi imię „Regina Maris” i zwodowana została w 1990 roku. Na co dzień wykorzystywana jest do rejsów szkoleniowych, podobnie jak w przypadku „siostrzanych” żaglówek, które w Polsce wykorzystuje m.in. harcerstwo.

Na pokładzie spotkało się 36 młodych aktywistek i aktywistów, którzy wspólnie płyną na szczyt klimatyczny, odbywający się na początku grudnia w Chile.

Nie chodzi o rezygnację z latania, lecz refleksję

Za wyprawą nie stoi także, jak chcieliby zapewne niektórzy krytycy, postulat zastąpienia samolotów statkami. Jak deklarują uczestnicy wyprawy, nie chodzi im o całkowitą rezygnację z latania, lecz o bycie świadomym swojego wpływu na klimat i środowisko.

„Prosimy ludzi o zastanowienie, dlaczego latają. Dokąd potrzebujesz się udać? Czy naprawdę musisz lecieć? Może to lot służbowy… i możliwe jest wykorzystanie telekonferencji? Czy potrzebujesz odbywać krótkie podróże cztery razy w roku, czy możesz polecieć raz na dłuższą podróż?” – mówi Jeppe Bijker, jeden z inicjatorów rejsu, cytowany przez brytyjskiego „Guardiana”.

36 climate activists left Amsterdam today for #cop25 in Santiago de Chile. They are going by sailboat! Safe journey and…

Opublikowany przez Greta Thunberg Środa, 2 października 2019

 

O wyprawie, która wyruszyła z Amsterdamu na COP25, poinformowała w mediach społecznościowych także Greta Thunberg, która w podobny sposób pokonała Atlantyk przy okazji niedawnego szczytu w Nowym Jorku. Wówczas wiele kontrowersji wzbudził artykuł niemieckiego „Bilda”, według którego wyprawa Grety wiązała się z podróżą lotniczą części załogi. [Więcej na ten temat, a także samej podróży, informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Twitter/AnunaDe, Facebook/Greta Thunberg, windisourfriend.com, „The Guardian”

Zdjęcie: Shutterstock/Petra Nowack [Na fotografii Regina Maris w trakcie rejsu po Bałtyku, lipiec 2019]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.