Udostępnij

„Manhattan!” Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku

29.08.2019

Greta Thunberg dotarła do Nowego Jorku po dwutygodniowym rejsie, by wziąć udział w szczytach klimatycznych w USA i Chile. Jeszcze na wodach przywitała ją armada kolorowych łodzi, a na miejscu grupa ponad 100 osób, wśród nich protestująca młodzież z obydwu Ameryk.

Podróż, w którą wyruszyła z Wielkiej Brytanii łodzią Malizia II, trwała ponad tygodnie i liczyła blisko 5 tys. kilometrów. Ponieważ Greta osobiście stroni od podróży lotniczych, zaproponowano jej podróż drogą morską – choć nie obyło się bez kontrowersji, o czym jeszcze później. [Więcej na temat samej podróży informowaliśmy tutaj.]

„Manhattan!” – napisała na Twitterze Greta, gdy na horyzoncie pojawiła się charakterystyczna zabudowa Nowego Jorku, w tym wyspy Manhattan. Kilka godzin później była już na scenie, skąd przemawiała do osób, które postanowiły ją przywitać. W międzyczasie czekały ją jeszcze formalności związane z przekroczeniem amerykańskiej granicy.

„Przepłynęłam Atlantyk z powodu dwóch ważnych szczytów klimatycznych w Nowym Jorku i Santiago. Czy światowi przywódcy posłuchają nauki i zaczną traktować kryzys klimatyczny poważnie? Czy usłyszeli wiadomość od milionów młodych ludzi na ulicach? Czy w końcu zrozumieli, że nasz dom płonie? Będziemy kontynuować protesty na ulicach. Każdy, kogo obchodzi nasza przyszłość, powinien dołączyć do nas i strajkować 20 oraz 27 września” – powiedziała.

„Jestem zdumiony i pod wrażeniem tego, jak dobrze Greta poradziła sobie z trudnymi warunkami podczas tej podróży. To pokazuje, jak bardzo jest zdeterminowana” – mówił natomiast Boris Herrmann, towarzyszący jej w podróży.

Zanim jednak przybili do brzegu, w pobliżu miasta przywitało ich kilkanaście kolorowych łodzi, reprezentujących cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. To właśnie w organizowanym przez ONZ szczycie Greta weźmie udział już za 3 tygodnie.

Powitanie

„Przybyła! Jesteśmy wszyscy niesamowicie dumni z jej podróży przez Atlantyk oraz jej walki o sprawę klimatu” – napisała na Twitterze jedna z uczestniczek powitania. Na wybrzeżu zgromadziła się co najmniej setka osób, które chciały przywitać nastolatkę, a wśród nich młodzież protestująca podobnie jak ona.

Wiele zdjęć i nagrań z powitania opublikowano w mediach społecznościowych, oto kilka z nich:

Kontrowersje

Kontrowersje wokół jej podróży pojawiły się w mediach po publikacji w niemieckim tabloidzie „Bild”, w którym ujawniono, że jej podróż  wiąże się z lotniczą podróżą innych członków załogi. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że podróż nie jest neutralna klimatycznie.

Wywołało to liczne komentarze, także w Polsce, których autorzy wykorzystali okazję, by skrytykować działalność nastolatki samą w sobie. [Na łamach Smoglabu szerzej pisał na ten temat Jakub Jędrak.]

Greta Thunberg jest znana jako inicjatorka strajków dla klimatu, które rozpoczęły się od jej protestów pod szwedzkim parlamentem. Z czasem do inicjatywy dołączyła młodzież ze wszystkich kontynentów, także z Polski. [O motywach, które do protestu skłoniły polską młodzież, przeczytać można tutaj.]

 

Źródła: Twitter, Team Malizia, Bild

Zdjęcie główne: Team Malicia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.