„Manhattan!” Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku

3285
0
Podziel się:
Manhattan! Greta Thunberg dopłynęła do Nowego Jorku rejs Thunberg strajk dla klimatu szwedka

Greta Thunberg dotarła do Nowego Jorku po dwutygodniowym rejsie, by wziąć udział w szczytach klimatycznych w USA i Chile. Jeszcze na wodach przywitała ją armada kolorowych łodzi, a na miejscu grupa ponad 100 osób, wśród nich protestująca młodzież z obydwu Ameryk.

Podróż, w którą wyruszyła z Wielkiej Brytanii łodzią Malizia II, trwała ponad tygodnie i liczyła blisko 5 tys. kilometrów. Ponieważ Greta osobiście stroni od podróży lotniczych, zaproponowano jej podróż drogą morską – choć nie obyło się bez kontrowersji, o czym jeszcze później. [Więcej na temat samej podróży informowaliśmy tutaj.]

„Manhattan!” – napisała na Twitterze Greta, gdy na horyzoncie pojawiła się charakterystyczna zabudowa Nowego Jorku, w tym wyspy Manhattan. Kilka godzin później była już na scenie, skąd przemawiała do osób, które postanowiły ją przywitać. W międzyczasie czekały ją jeszcze formalności związane z przekroczeniem amerykańskiej granicy.

„Przepłynęłam Atlantyk z powodu dwóch ważnych szczytów klimatycznych w Nowym Jorku i Santiago. Czy światowi przywódcy posłuchają nauki i zaczną traktować kryzys klimatyczny poważnie? Czy usłyszeli wiadomość od milionów młodych ludzi na ulicach? Czy w końcu zrozumieli, że nasz dom płonie? Będziemy kontynuować protesty na ulicach. Każdy, kogo obchodzi nasza przyszłość, powinien dołączyć do nas i strajkować 20 oraz 27 września” – powiedziała.

„Jestem zdumiony i pod wrażeniem tego, jak dobrze Greta poradziła sobie z trudnymi warunkami podczas tej podróży. To pokazuje, jak bardzo jest zdeterminowana” – mówił natomiast Boris Herrmann, towarzyszący jej w podróży.

Zanim jednak przybili do brzegu, w pobliżu miasta przywitało ich kilkanaście kolorowych łodzi, reprezentujących cele zrównoważonego rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. To właśnie w organizowanym przez ONZ szczycie Greta weźmie udział już za 3 tygodnie.

Powitanie

„Przybyła! Jesteśmy wszyscy niesamowicie dumni z jej podróży przez Atlantyk oraz jej walki o sprawę klimatu” – napisała na Twitterze jedna z uczestniczek powitania. Na wybrzeżu zgromadziła się co najmniej setka osób, które chciały przywitać nastolatkę, a wśród nich młodzież protestująca podobnie jak ona.

Wiele zdjęć i nagrań z powitania opublikowano w mediach społecznościowych, oto kilka z nich:

Kontrowersje

Kontrowersje wokół jej podróży pojawiły się w mediach po publikacji w niemieckim tabloidzie „Bild”, w którym ujawniono, że jej podróż  wiąże się z lotniczą podróżą innych członków załogi. W związku z tym pojawiły się zarzuty, że podróż nie jest neutralna klimatycznie.

Wywołało to liczne komentarze, także w Polsce, których autorzy wykorzystali okazję, by skrytykować działalność nastolatki samą w sobie. [Na łamach Smoglabu szerzej pisał na ten temat Jakub Jędrak.]

Greta Thunberg jest znana jako inicjatorka strajków dla klimatu, które rozpoczęły się od jej protestów pod szwedzkim parlamentem. Z czasem do inicjatywy dołączyła młodzież ze wszystkich kontynentów, także z Polski. [O motywach, które do protestu skłoniły polską młodzież, przeczytać można tutaj.]

 

Źródła: Twitter, Team Malizia, Bild

Zdjęcie główne: Team Malicia

Podziel się: