Udostępnij

Warszawa uznała stan kryzysu klimatycznego

09.10.2019

To druga taka deklaracja płynąca ze strony władz stolicy. Wiele wskazuje na to, że bardziej znacząca. W lipcu radni w swojej uchwale ograniczyli się jednak jedynie do wywierania nacisku na władzę centralną. To ta – w myśl uchwały – ma więcej kompetencji do przeciwdziałania globalnemu ociepleniu. Dzisiejsza deklaracja, ogłoszona w międzynarodowym towarzystwie przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego, idzie o wiele dalej.

Trzaskowski przyłączył się w ten sposób do 93 innych miast, które sprecyzowały swoje cele dotyczące polityki klimatycznej podczas szczytu grupy C40 w Kopenhadze. Do zrzeszenia progresywnych metropolii poważnie traktujących walkę z globalnym ociepleniem dołączył między innymi Paryż, Berlin czy goszcząca spotkanie stolica Danii. W sieci tej znajdują się jednak również stolice państw zaniedbujących sprawy klimatu. Oprócz Warszawy to między innymi Tokio – Japonia nadal jest krytykowana za swoje uzależnienie od węgla i plany budowy kolejnych zasilanych nim bloków energetycznych. Lista miast zawiera również brazylijskie Sao Paulo i kilkanaście metropolii Stanów Zjednoczonych – kraje te również zostają daleko w tyle jeśli chodzi o cel neutralności klimatycznej.

Wszystkie 94 miasta wchodzące w skład C40 uznały (ang. recognize) stan kryzysu klimatycznego, niezależnie od polityki prezentowanej przez przywódców swoich państw. Co taka deklaracja ma oznaczać w praktyce? Sygnatariusze porozumienia zobowiązują się do działań zmierzających do zatrzymania ocieplania się planety na poziomie 1,5 stopnia powyżej poziomu z epoki przedprzemysłowej (do czego nawołują naukowcy IPCC w swoim słynnym raporcie). Zapowiadają ograniczenie emisji w transporcie, budownictwie i z odpadów. Mówią też o sprawiedliwej transformacji i walce z biedą.

– Miasta to miejsca, gdzie bitwa klimatyczna zostanie w dużej mierze wygrana lub przegrana. Na wrześniowym szczycie klimatycznym ONZ, co najmniej 70 państw i 100 miast zgodziło się na wzmocnienie swoich krajowych planów klimatycznych do 2020 r. – musimy wykorzystać ten moment. Miasta znajdują się w centrum tego wyścigu, gratuluję C40 przywództwa w tym krytycznym momencie. – komentował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Wynik spotkania skomentowała również Anne Hidalgo, burmistrzyni Paryża. Według niej porozumienie 94 miast jest ważnym impulsem do opracowania Globalnego Zielonego Ładu, czyli planu na ekologiczną transformację światowej gospodarki. Uczestnicy spotkania wyrazili wsparcie dla jego powstania. Skrytykowała przy tym władze państwowe, które według niej zawiodły podczas wspomnianego przez Guterresa szczytu.

– W zeszłym miesiącu światowi przywódcy spotkali się w Nowym Jorku i po raz kolejny nie doszli do porozumienia choćby zbliżonego do poziomu działań niezbędnych do powstrzymania kryzysu klimatycznego. Ich nieudolność bezpośrednio zagraża wszystkim ludziom, ponieważ czas ucieka. – mówiła Hidalgo.

Na rzecz zielonych rozwiązań dla gospodarki będzie na pewno lobbowała członkini Kongresu USA Alexandria Ocasio-Cortez, współautorka amerykańskiej wersji „Green New Deal”.  Przedstawicielka Partii Demokratycznej przyjedzie do Kopenhagi w czwartek. Dołączy wtedy również do demonstracji młodzieży, która wcześniej spotka się z liderami światowych metropolii. Wśród liderów protestu w stolicy Danii będzie również Gosia Czachowska z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

C40 ocenia postępy każdego ze swoich członków za pośrednictwem strony internetowej. Jak wypada Warszawa? Na razie nienajlepiej. Związek miast dobrze ocenia jedynie deklarację stolicy Polski dotyczącą postępowej polityki klimatycznej, czeka jednak na konkrety dotyczące celów i planu ich osiągnięcia.

Źródło informacji: https://www.c40.org/press_releases/global-gnd

Źródło zdjęcia: Shutterstock/Grand Warszawa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.