Udostępnij

Klimatyczny stan wyjątkowy na Uniwersytecie Śląskim? Naukowcy chcą, by każdy student uczył się o kryzysie klimatycznym i środowiskowym

05.07.2019

Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przyjęła uchwałę w sprawie ogłoszenia klimatycznego i środowiskowego stanu wyjątkowego na Uniwersytecie Śląskim. Naukowcy apelują, by ich uczelnia opracowała konkretny plan zadań w związku z kryzysem klimatycznym. W dokumencie znalazł się postulat, by wprowadzić ogólnouczelniany przedmiot, w ramach którego studenci dowiedzą się o globalnych problemach środowiskowych, m.in. utracie bioróżnorodności.

Głównym celem przyjętego przed kilkoma dniami dokumentu jest wezwanie centralnych władz uczelni do podjęcia działań w związku z kryzysem. Naukowcy chcą, by Uniwersytet Śląski formalnie ogłosił „klimatyczny i środowiskowy stan wyjątkowy” i w związku z nim powołał interdyscyplinarny zespół, który zajmie się opracowywaniem strategii  realizowanej w perspektywie najbliższych kilku lat.

„Uważamy, że jako kadra naukowa powinniśmy podjąć działania zmierzające do zwiększenia świadomości naszych studentów i pracowników w odniesieniu do globalnych zagrożeń środowiskowych, w szczególności kryzysu klimatycznego i kryzysu bioróżnorodności. Będąc grupą zawodową obdarzoną szczególnym zaufaniem społecznym, niezwykle ważnym zdaniem jest także nasza aktywność poza Uczelnią, w kontaktach z biznesem, samorządami, politykami i szkołami. Musimy obiektywnie przekazywać informacje dotyczące powagi sytuacji i przeciwstawiać się tym opiniom, nieodzwierciedlającym stanu wiedzy naukowej odnośnie kondycji biosfery” – napisano w przyjętym dokumencie.

Propozycje działań

Wśród propozycji działań, oprócz wspomnianego przedmiotu dla wszystkich studentów UŚ, znalazły się także m.in.: określenie planu przechodzenia uczelni na odnawialne źródła energii, działania na rzecz efektywności energetycznej uczelni, promowaniu diety roślinnej, a także wycofywaniu urządzeń, które nie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania uczelni (np. dmuchaw spalinowych).

W uchwale znalazło się także poparcie dla deklaracji, listów i apeli, które zostały wysunięte wcześniej w innych jednostkach naukowych – m.in. listu „O Uniwersytet odpowiedzialny wobec społeczeństwa…”. pod którym zbiórkę podpisów zainicjowano w Instytucie Kultury Polskiej UW. Na ten moment dokument sygnowało ok. 800 przedstawicieli i przedstawicielek środowisk naukowych w Polsce.

 

Z pełną treścią uchwały rady wydziału zapoznać można się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Matej Kastelic

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.