Udostępnij

Trump zapowiada, że wycofa USA z Porozumienia Paryskiego. Na niecałe dwa tygodnie przed terminem, w którym może zerwać umowę

24.10.2019

Podczas trwającej w Pittsburghu konferencji energetycznej Prezydent Trump zapowiedział, że Stany Zjednoczone wypowiedzą umowę zwaną Porozumieniem Paryskim. Dokument zobowiązuje 195 państw-sygnatariuszy do zdecydowanego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, w celu walki ze zmianami klimatu.

Jak relacjonują amerykańskie media, w czwartkowym wystąpieniu Porozumienie Paryskie zostało określone jako „okropne”, „jednostronne” i będące „totalną katastrofą”. „Zostałem wybrany do reprezentowania obywateli Pittsburgha, a nie Paryża” – podkreślił Donald Trump, dystansując się od globalnego porozumienia, cytowany przez „The Hill”.

Przypomnijmy: Porozumienie Paryskie wiąże 195 państw-sygnatariuszy we wspólnym celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w taki sposób, by zatrzymać wzrost średnich temperatur na globie na maksymalnie 2 stopniach (w odniesieniu do czasów sprzed rewolucji przemysłowej). Porozumienie podpisali także najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, w tym USA i Chiny.

Jak podaje organizacja World Resources Insitute, choć Trump wielokrotnie wypowiadał się sceptycznie o zapisach porozumienia, to zbliżający się dzień 4 listopada będzie pierwszą okazją do tego, by Stany Zjednoczone formalnie wypowiedziały umowę.

Dlatego zapowiedź na niecałe dwa tygodnie przed tym terminem wzbudziła sensację w światowych mediach i opinie, że do wypowiedzenia umowy może faktycznie dojść. Pokrywałoby się to z zapowiedziami Trumpa, który już w 2017 roku ogłaszał, że wycofuje USA z porozumienia. Wówczas była mowa o tym, ze decyzja wejdzie w życie oficjalnie za 3 lata, co pokrywałoby się terminowo z wypowiedzeniem zapisów w najbliższym czasie.

Jak podaje BBC, jeśli Trump wypowie umowę 4 listopada, oficjalnie wyjście USA z porozumienia nastąpi rok później, czyli dzień po wyborach prezydenckich.

Czytaj także: Trump nazwał się “ekologiem”. Jednak na sesję dot. kryzysu klimatycznego nie przyszedł

Czwartkową zapowiedź prezydenta skomentowali m.in. badacze zrzeszeni w Związku Zaniepokojonych Naukowców:

„Decyzja Prezydenta Trumpa o odejściu od Porozumienia Paryskiego jest nieodpowiedzialna i krótkowzroczna. Zbyt wielu ludzi doświadcza już dziś kosztownych i szkodliwych skutków zmian klimatu w postaci podnoszących się poziomów mórz, większej aktywności huraganów, rekordowych temperatur oraz dużych pożarów. Porozumienie paryskie daje nam największe szanse na skuteczną globalną reakcję na kryzys klimatyczny” – napisał w oświadczeniu Alden Meyer z Union of Concerned Scientists. 

„Antynaukowe stanowisko Prezydenta Trumpa, mówiące że ​​zmiany klimatu nie stanowią poważnego zagrożenia, które wymagałoby stanowczych działań, stawia zyski emitujących gazy cieplarniane (w wyniku spalania paliw kopanych) ponad zdrowie i dobrobyt obecnych oraz przyszłych pokoleń” – podkreślił Meyer.

 

Źródła: BBC, The Hill, World Resources Insitute, Union of Concerned Scientists

Zdjęcie: Shutterstock/Andrew Cline

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.