Udostępnij

Przy Ministerstwie Środowiska ma powstać Młodzieżowa Rada Klimatyczna. Czy będzie niezależna?

07.11.2019

Młodzieżowa Rada Klimatyczna ma pomagać organizacjom ekologicznym w rozmowie z władzą. Tak twierdzą jej założyciele, którzy wzorowali się na podobnych organach funkcjonujących już między innymi w Danii czy Brazylii. Na aktywistów zaangażowanych w działalność Rady spłynęła jednak już fala krytyki. Niektórzy twierdzą, że będzie ona jedynie „polityczną przybudówką” do Ministerstwa Środowiska.


Młodzieżowa Rada Klimatyczna ma pomagać młodzieżowym organizacjom w dochodzeniu do głosu. Na razie jest tworzona przez 41 osób, które pod koniec października pojawiły się na spotkaniu organizacyjnym w Ministerstwie Środowiska. Jak będzie działać nowa organizacja? Ma być podobnie jak zagranicą. Tamtejsze Rady zrzeszają członków najważniejszych młodzieżowych  inicjatyw ekologicznych i są ich reprezentacją w rozmowie z władzami. Dzięki temu mają skuteczniej wpływać na decyzje podejmowane przez krajowe rządy.

– W wielu krajach młodzież tworzy takie organy doradcze. W Europie istnieją już w Holandii i Danii. Pomyślałam więc, że warto połączyć siły, tworząc platformę, która nie ma na celu zastąpienie którejkolwiek z działających już organizacji. Chodzi jedynie o to, by nasz wspólny głos był lepiej słyszalny. – mówi Katarzyna Smętek, pomysłodawczyni powstania Rady, aktywistka i jedna z polskich wysłanniczek na niedawny szczyt klimatyczny w Nowym Jorku. Tam rozmawiała o możliwości powstania Rady z wiceministrem środowiska Michałem Kurtyką, któremu przedstawiła wstępny projekt Młodzieżowej Rady Klimatycznej już w czerwcu 2019 roku.

Duże znaczenie miała też inicjatywa duńskiego ministra do spraw klimatu, który chciałby, by takie inicjatywy działały wszędzie na świecie. Sama byłam jedną z 11 osób, które zaproponowały powstanie globalnego stowarzyszenia rad klimatycznych podczas młodzieżowego szczytu klimatycznego ONZ. Przedstawiając pomysł ministrowi Kurtyce zaznaczyłam, że to jedynie mój projekt. To, jak będzie wyglądała Rada, zależy od innych, młodych ludzi. – mówi Smętek.

Nowa organizacja dopiero się kształtuje, wiele niewiadomych dotyczy wciąż między innymi kwestii organizacyjnych. Rada w przyszłości chciałaby na pewno móc opiniować najważniejsze dokumenty prawne dotyczące ochrony środowiska, angażować się w edukację dzieci i młodzieży oraz wspierać lokalne oddolne inicjatywy.

– Młodzieżowa Rada Klimatyczna nie będzie ograniczać się jedynie do przedstawicieli organizacji pozarządowych. Może się w nią włączyć każda osoba poniżej 30 roku życia zainteresowana sprawami klimatu. Naszym wspólnym priorytetem jest mówienie prawdy głośno, opierając się na naukowych faktach. – zapewnia Małgorzata Czachowska, uczestniczka pierwszego spotkania prowadzącego do utworzenia rady, zaangażowana również w działalność Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Niektórzy z działaczy ekologicznych obawiają się, że MRK będzie wykorzystywana politycznie przez rządzących. Niektórzy nieoficjalnie  nazywają Radę „przybudówką” politycznych organów. Zaniepokojenie widać przede wszystkim po stronie Partii Zielonych. Jeden z jej członków, Artur Mazur, ostro wypowiedział się na swoim profilu: „Polskie Ministerstwo Środowiska poszło na skróty – zamiast powołać panel obywatelski, postanowiło zbudować sobie fasadową organizację opartą o anonimowych „działaczy”. Mierni ale wierni, już przed pierwszym spotkaniem organizacyjnym okrzyknęli się mianem organu doradczego Ministerstwa.” – pisze Mazur. Polityk twierdzi, że MRK najlepiej ignorować, zamiast tego zaleca zaangażowanie w działalność innych organizacji – między innymi Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Problem w tym, że przestawiciele MSK byli na spotkaniu organizacyjnym Rady – komentują jej członkowie-założyciele. Przekonują, że działalność nowego organu może zaangażować się każda osoba, która w jego ramach nie będzie reprezentowała żadnych barw politycznych.

– Rozumiemy nieufność, w końcu nasza inicjatywa powstała przy Ministerstwie Środowiska, czyli instytucji politycznej. W pierwszym spotkaniu brały jednak udział różne organizacje, w tym członkowie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Extinction Rebellion czy osoby prywatne, które same podejmują różne działania, nie będąc częścią żadnych ruchów. Od Ministerstwa dostaliśmy zapewnienia o tym, że nie będzie ono ingerować w naszą działalność. – komentuje Smętek. Jak dodaje, sama uważa, że w Polsce jest jeszcze dużo do zrobienia jeśli chodzi o ochronę klimatu. – Nie możemy jednak czekać bezczynnie. Czas ucieka, musimy więc działać.

Do rady wciąż można się zapisywać. Szczegóły dotyczące rekrutacji znajdziecie na facebookowym profilu MRK.

Źródło zdjęcia: Marek Szandurski/Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.