Udostępnij

Australia doświadczyła najgorętszego dnia w historii pomiarów. Temperatury sięgnęły nawet 46,5 st. Celsjusza

18.12.2019

W Australii wtorek był najgorętszym dniem w historii pomiarów – poinformowało tamtejsze Bureau of Meteorology. Średnia z maksymalnych temperatur w całym kraju wyniosła blisko 41 st. Celsjusza, przebijając poprzedni rekord ze stycznia 2013 roku. Wyjątkowości dodaje przy tym fakt, że na półkuli południowej nie rozpoczęło się jeszcze kalendarzowe lato.

W oficjalnym komunikacie wydanym przez państwową agencję meteorologiczną Bureau of Meteorology wtorek 17 grudnia określony został mianem „najgorętszego dnia w historii pomiarów”. Średnia wyliczona z najwyższych temperatur w ciągu dnia, odnotowanych w poszczególnych punktach pomiarowych na terenie kraju, wyniosła 40,9 st. Celsjusza.

Należy pamiętać, że mowa tutaj o średniej z najwyższych temperatur w ciągu dnia. W wielu miejscach temperatura w cieniu przebiła granicę 46 stopni. W niektórych miejscach na południu kraju odnotowano temperatury w granicach 46,5 st. Celsjusza. W środkowej części Australii najwyższe wskazania oscylowały natomiast wokół wartości 45 stopni.

Przebity został tym samym poprzedni rekord z 2013 roku, który jednak wówczas padł w środku kalendarzowego lata na półkuli południowej. Teraz natomiast lato jeszcze się nie rozpoczęło, stąd obawy komentatorów w australijskich mediach, że wkrótce paść może kolejny najwyższy wynik w historii.

Sytuacja nie sprzyja sytuacji związanej z – trwającym nadal – sezonem pożarów w australijskim buszu. O związanych z nim zanieczyszczeniach powietrza, a także kontrowersjach politycznych, pisaliśmy szerzej tutaj.

 

Źródło: Bureau of Meteorology, Australia

Zdjęcie: Shutterstock/Duangdaw

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.