Udostępnij

UOKiK ostrzega przed plastikowymi zabawkami. Zagrożeniem zbyt wysoka zawartość ftalanów, boru oraz małe elementy

20.12.2019

Przy okazji zbliżających się świąt, Urząd Ochrony Klienta i Konsumenta opublikował kilka raportów, związanych z bezpieczeństwem produktów kupowanych w okresie świątecznym – m.in. fajerwerków, produktów rybnych oraz zabawek. Ostatnie zagadnienie powinno zwrócić uwagę rodziców, którzy rozglądają się za prezentami dla swoich pociech: wśród zabawek czają się bowiem niebezpieczeństwa, a to – jak się niestety okazuje – wzrasta wraz ze spadkiem ceny.

W swoich laboratoriach UOKiK postanowił przyjrzeć się bliżej jakości zabawek, a także zbadać ich skład pod kątem zawartości czynników niebezpiecznych dla zdrowia. Spośród 546 przeanalizowanych sztuk w aż 230 wykryte zostały nieprawidłowości. I tylko w 15 z nich wynikały z niepoprawnych znaczeń produktu Reszta to niestety nieprawidłowości dotyczące samych zabawek, tzn. z czego i jak są zrobione.

Największa grupa niespełniających standardów zabawek (69 sztuk) posiadało zbyt małe elementy, którymi dziecko mogłoby się zadławić. W 27 sztukach odnotowano natomiast zbyt wysoką zawartość ftalanów, służących do zmiękczania plastiku. Jak podkreślają autorzy raport, limit tego rodzaju związków wynosi 0,1 proc. masy zabawki, a w analizowanej grupie znalazły się i takie, w przypadku których zawartość ftalanów wynosiła ponad 50 proc. Przy okazji zauważono niepokojącą zależność, wedle której: im tańsza zabawka, tym więcej niebezpiecznych ftalanów. Osoby o niższych dochodach, które mogą pozwolić sobie na zabawki „z niższej półki”, są więc bardziej narażone na nieświadomy zakup potencjalnie szkodliwej dla zdrowia zabawki.

Czytaj także: Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

Niepokojąco brzmią także wnioski dotyczące tak zwanych slime-ów, czyli miękkich zabawek o konsystencji przypominającej galaretkę lub żel, które dziecko może łatwo ugniatać. Tego typu produkty przebadane zostały pod kątem migracji boru – pierwiastka będącego składnikiem boraksu, który nadaje slime-owi elastyczność. Autorzy raportu podkreślają, że jego zawartość nie może przekraczać 300 mg/kg, ponieważ w większej ilości może on wywoływać mdłości, wymioty, pobudzenie, a nawet zaburzenia układu nerwowego. Na 15 przebadanych slime’ów aż w 13 odnotowano przekroczenie wspomnianej normy. W jednej z zabawek odnotowano wartość wynosiła 7159 mg/kg, co oznacza 24-krotne przekroczenie obowiązującej normy.

UOKiK ostrzega także przed samodzielnym przygotowywaniem tzw. slime-ów, np. na podstawie przepisów dostępnych w Internecie. W przypadku przyjęcia niewłaściwych proporcji również możemy doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnej zawartości boru, szkodząc sobie i/lub dziecku.

 

Z pełną treścią przeprowadzonych badań można zapoznać się na stronach UOKiK-u. Link do pobrania raportu znaleźć można w opublikowanym w piątek komunikacie.

Zdjęcie: Shutterstock/vilax

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.