Udostępnij

Świąteczna góra śmieci: prezenty warte miliardy lądują na wysypiskach

19.12.2019

Co roku niechciane świąteczne prezenty tworzą górę śmieci – czytamy w raportach z Wielkiej Brytanii, USA i Australii. W tym pierwszym kraju coraz więcej rodzin decyduje się na porzucenie tradycji. Pod ich choinkami jest pusto – relacjonują media.


O tym, jak dramatyczna w skutkach dla środowiska może być świąteczna konsumpcja, napisała w swoim raporcie firma Envirowaste. Przedsiębiorstwo zajmujące się odbiorem odpadów w Londynie zwraca uwagę między innymi na kartki świąteczne. Co roku Brytyjczycy wysyłają ich aż 150 milionów. 25 grudnia większość z nich trafia do koszy. Mieszkańcy wysp zużywają też 83 kilometry papieru do pakowania – to więcej, niż powierzchnia Tarnowa. Prezenty najczęściej zapakowane są w plastik, który nie zawsze trafia do recyklingu. Daje to około 125 tysięcy ton odpadów. Po świętach na wysypiska trafia również sześć milionów choinek. Brytyjczycy w święta chętnie zajadają się indykiem, który pieczony jest w folii aluminiowej, której zużywają ponad 4 tysiące ton.

Niepokojące dane podaje również australijska gazeta „The Sydney Morning Herald”. Według dziennika mieszkańcy Antypodów co roku pozbywają się prezentów o wartości aż 400 milionów australijskich dolarów. Na śmietniku kończą zazwyczaj świeczki zapachowe, piżamy i skarpety. To wyniki badania przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie 1100 osób. 25 procent respondentów obiecało, że przy kupnie kolejnych prezentów będzie brało pod uwagę ekologię.

Wszelkie rekordy biją z kolei Amerykanie, którzy po świętach mogą pozbywać się przedmiotów wartych nawet 16 miliardów dolarów. Wynika to z badana sondażowni Pureprofile, która przepytała grupę dwóch tysięcy osób z całego kraju. Co ciekawe, aż siedem procent respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że kupiony przez nich prezent może nie spodobać  się obdarowanej osobie. Aż 46 procent niechcianych przedmiotów stanowi odzież. Najbezpieczniejszym podarkiem okazują się być z kolei bilety na koncerty i płyty z muzyką.

Jak ograniczyć górę świątecznych odpadów? Pisze o tym brytyjski „Independent”. Dziennik opisuje przypadki rodzin, które zrezygnowały z kupowania bożonarodzeniowych prezentów. Według WRAP – organizacji pozarządowej zajmującej się gospodarką odpadami, na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj młodzi ludzie. Brytyjczycy, zamiast wydawać pieniądze w sklepach, coraz częściej umawiają się na przekazanie datku na organizacje charytatywne.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Yevgenyy11

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.