Udostępnij

Pożary w Australii: Dziesiątki tys. osób uciekają przed ogniem, który zabił 18 osób i nawet pół miliarda zwierząt

02.01.2020

Pożary w Australii nie odpuszczają. Ogień na terenie stanu Nowa Południowa Walia doprowadził do migracji ludność w skali niewidzianej od lat 70-tych XX wieku, kiedy to w kraj uderzył cyklon Tracy. Tylko od dnia Bożego Narodzenia w związku z pożarami zginęło 9 osób. W pożarach giną również zwierzęta, w tym zagrożone wyginięciem koale.

Jak podaje BBC, w pożarach od września zginęło co najmniej 18 osób, a ogień strawił ok. 1200 australijskich domów. Spośród wspomnianych 18 osób połowa zginęła od dnia Bożego Narodzenia. Choć ogień trawi wszystkie stany Australii, sytuacja najgorzej wygląda w Nowej Południowej Walii, której władze w czwartek ogłosiły tygodniowy stan wyjątkowy.

Sytuacja jest na tyle poważna, że lokalna straż pożarna wydała w nowym roku polecenia ewakuacji dla 4 obszarów na terenie stanu. Jak informuje brytyjski „The Guardian”, w związku z tym ma miejsce migracja ludności, której skalę porównuje się z wydarzeniami sprzed niemal pół wieku, kiedy w kraj uderzył niszczycielski cyklon Tracy. Choć nie można oszacować dokładnej liczby migrujących, według dziennika może być ich nawet 60 tysięcy.

Czytaj także: Nietypowo wczesne intensywne pożary buszu w Australii. Dopiero rozpoczyna się tam wiosna [ZDJĘCIA]

W lokalnych mediach, a także ze strony przemieszczających się Internautów, pojawiają się informacje o licznych utrudnieniach na drogach. Część kierowców zmagać się musi z wielogodzinnymi korkami, natomiast inni z gęstym dymem utrudniającym i spowalniającym jazdę.

Oczywiście, ucierpiały także zwierzęta żyjące na terenie Nowej Południowej Walii. Liczbę tych, które od września zginęły w związku z pożarami ekolodzy z Univesity of Sidney oszacowali na ok. 480 milionów – poinformował przed kilkoma dniami „New York Times”. Wśród nich – zdaniem australijskich naukowców – mogło się znaleźć nawet 8 tys. koali, co oznaczałoby śmierć 1/3 populacji nadrzewnego torbacza w regionie.

Choć występowanie pożarów buszu jest czymś naturalnym dla klimatu Australii, wśród ekspertów panuje raczej zgoda co do tego, że w związku ze zmianami klimatycznymi są one bardziej dotkliwe, a ich sezon trwa dłużej. W związku z tym władze kraju oskarżane są o zbyt małe zaangażowanie w ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. [O debacie publicznej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.]

 

Źródła: Twitter, The Guardian, BBC, New York Times, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/Vivackx

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.