Nietypowo wczesne intensywne pożary buszu w Australii. Dopiero rozpoczyna się tam wiosna [ZDJĘCIA]

3192
0
Podziel się:

Na wschodzie Australii, w stanach Queensland i Nowa Południowa Walia, jak co roku płonie busz. Lokalne służby podkreślają jednak, że nigdy dotąd problem nie osiągnął tak wcześnie takiej intensywności. W Australii jest bowiem dopiero przełom zimy i wiosny.

„W udokumentowanej historii nigdy nie widzieliśmy czegoś takiego. Pożary nie były nigdy tak silne tak wczesną wiosną” – powiedział Andrew Sturgess  ze służb ratowniczych stanu Queensland, cytowany przez stację BBC.

W brytyjskiej i amerykańskiej prasie pierwsze informacje na temat pożarów podano kilka dni temu. Również zwracano uwagę na wyjątkowo wczesne wystąpienie tak dużej skali problemu, który sam w sobie pojawia się rokrocznie. „New York Times” przywoływał przy tym raport australijskiej organizacji „Climate Council”, według analiz której liczba upalnych dni w Australii podwoiła się w ciągu ostatnich 50 lat. Ponadto zwrócono uwagę na zwiększenie częstotliwości ekstremalnych zjawisk, w tym susz.

Póki co nie są znane dokładne dane, jeśli chodzi o obszar strawiony ogniem. Obecnie służby podają informacje o około 130 trwających pożarach. Według „Guardiana” jeden z zakończonych kataklizmów, w okolicy miast Armidale i Tenterfield pochłonął nawet 100 tys. hektarów terenu.

W środę fotografię płonących lasów wschodniego wybrzeża Australii opublikowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA):

Australia is tackling multiple bushfires that have broken out across New South Wales and Queensland over the past few…

Opublikowany przez ESA – European Space Agency Wtorek, 10 września 2019

 

W mediach społecznościowych nagraniami z miejsc pożarów podzieliła się również lokalna straż pożarna, a także naoczni świadkowie:

 

Źródło zdjęcia: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) (licencja CC BY-SA 3.0 IGO, zdjęcie przycięto)

Podziel się: